Szermierka – PŚ: Dobra passa trwa, Karol Kostka na podium w Paryżu

Trwa dobra passa polskich szermierzy w zawodach pucharu świata. Dziś na najniższym stopniu podium prestiżowych zawodów szpadzistów w Paryżu stanął Karol Kostka. W czołowej ósemce w Tunisie zameldowała się natomiast szablistka Małgorzata Kozaczuk.

Sezon chyli się już ku końcowi, zbliżają się najważniejsze tegoroczne szermiercze imprezy, a Polacy coraz częściej dają nam powody do radości. Tydzień temu na podium pucharu świata stała Ewa Nelip, dziś w jej ślady poszedł kolega „po broni” Karol Kostka. Warto powiedzieć, ze Challenge SNCF Reseau, rozgrywane w Paryżu to bardzo prestiżowe zawody, w których wystartowała całą światowa szpadowa czołówka.

Kostka trafił w pierwszej rundzie na trudnego rywala, Francuza Jeana-Michela Lucenaya, członka złotej drużyny z Rio, wielokrotnego medalistę mistrzostw świata i Europy. Utytułowanego rywala się nie przestraszył, po świetnej walce i zwycięstwie 15:12 mógł unieść ręce w geście triumfu. W kolejnych dwóch rundach miał nieco mniej renomowanych rywali, ale przecież Japończycy walczyć potrafią bardzo dobrze. Jednak dziś ani Ryosuke Narita, ani Kazuyasu Minobe doskonale dysponowanemu Polakowi nie dali rady. Kostka był już w ćwierćfinale i tam przyszło mu walczyć z Rosjaninem Vadimem Anokhinem. Walka byłą bardzo wyrównana, ale ostatecznie lepszy trzema trafieniami okazał się nasz szpadzista, zapewniając sobie pierwsze w karierze podium pucharu świata.

W półfinale na drodze do końcowego triumfu stanął Kostce kolejny z francuskich muszkieterów szpady Yannick Borel. Reprezentant gospodarzy turnieju bezwzględnie pomścił swojego reprezentacyjnego kolegę i wygrał 15:9. W finale trafił na doskonale dziś dysponowanego Marco Fichere. Włoch okazał się lepszy i stanął na najwyższym stopniu podium – po raz pierwszy w karierze.

Drugi z Polaków w paryskim turnieju głównym, Radosław Zawrotniak w pierwszej rundzie przegrał z Matteo Tagliariolem z Włoch  11:15.

Wyniki:
1. Marco Fichera (Włochy)
2. Yannick Borel (Francja)
3. Karol Kostka (Polska) i Koki Kano (Japonia)
…43. Radosław Zawrotniak

Niewiele gorzej w Tunisie poradziła sobie Małgorzata Kozaczuk. Nasza najwyżej obecnie notowana szablistka (uwzględniając przerwę Oli Sochy) rozpoczęła od pewnego zwycięstwa z Renatą Katoną z Węgier 15:8. W kolejnych dwóch rundach odprawiła z kwitkiem Rosjankę Yanę Obvintsevą 15:7 i Białorusinkę Daryę Andryevą w stosunku 15:10. W ćwierćfinale rywalką byłą znakomita Francuzka Manon Brunet. Trzecia zawodniczka obecnego rankingu FIE początkowo miała kłopoty z Kozaczuk, jednak z upływem czasu przejmowała inicjatywę i ostatecznie wygrała 15:12.

Druga z Polek, Marta Puda w pierwszej rundzie przegrała z Amerykanką Charleine Taillander 8:15. W półfinałach Olga Kharlan pokonała Yanę Egorian, a Anna Marton rozprawiła się z Brunet. W finale Ukrainka w fantastycznym stylu rozprawiła się z Węgierką, powracając po dłuższej przerwie na najwyższy stopień pucharowego podium (było to jej 23 zwycięstwo w karierze)

Wyniki:
1. Olga Kharlan (Ukraina)
2. Anna Marton (Węgry)
3. Yana Egorian (Rosja) i Manon Brunet (Francja)
… 7. Małgorzata Kozaczuk, 38. Marta Puda

Bartosz Szafran4873 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password