Szermierka – PŚ: Ewa Nelip na podium w Rio de Janeiro

Świetnie w zawodach pucharu świata szpadzistek w Rio de Janeiro zaprezentowała się Ewa Nelip. Polka dopiero w półfinale znalazła rywalkę lepszą od siebie i stanęła na najniższym stopniu podium. I to po raz drugi w tym sezonie.

Nelip zaczyna wyrastać na najlepszą obecnie polską szpadzistkę, jako jedna z nielicznych, bardzo nielicznych polskich szermierzy daje nadzieje na niezłe wyniki w pucharach czy też zawodach mistrzowskich. Po trzecim miejscu w Dausze i szóstym w Barcelonie, po raz trzeci w obecnym sezonie awansowała do ćwierćfinału zawodów pucharu świata, drugi raz stając na najniższym stopniu podium. Sprawiła sobie tym samym nieco spóźniony, ale miły prezent urodzinowy – 1 maja skończyła 28 lat.

Urodzona w Katowicach szpadzistka turniej w Rio rozpoczęła od wygranej z Aizant Murtazaevą z Rosji 15:11. W kolejnych dwóch walkach dość pewnie wyeliminowała Ukrainkę Yulię Svystil i Francuzkę Melissę Goram. Najlepszą walkę stoczyła jednak Nelip w ćwierćfinale, eliminując z podium Amerykankę Courtney Hurley. Wynik 15:8 i tak nie oddaje w pełni przewagi naszej zawodniczki. Niewiele zabrakło do wygranej także w półfinale – dokładnie jednego trafienia. Przy stanie 14:14 w walce z Niemką Alexandrą Ndolo priorytet wylosowała rywalka i skwapliwie go wykorzystała awansując do wielkiego finału. W drugim półfinale zmierzyły się dwie Estonki – Kristina Kuusk okazała się lepsza od Eriki Kirpu. W finale Estonka pewnie pokonała Niemkę.

Pozostałe Polki nie odegrały w turnieju znaczącej roli, choć z niezłej strony pokazała się juniorka Barbara Rutz, pokonując w pierwszej rundzie Rosjankę Violettę Kolobową i tocząc bardzo wyrównany, przegrany 13:15 bój z Włoszką Marą Navarrią. Pozostałe nasze reprezentantki odpadły w pierwszej rundzie – Danuta Dmowska-Andrzejuk uległa Sarze Besbes z Tunezji, Renata Knapik-Miazga jednym trafieniem przegrała z Giulią Rizzi z Włoch, zaś Magdalena Piekarska pokonana została 15:13 przez Francuzkę Coraline Vitalis.

Wyniki:
1. Kristina Kuusk (Estonia)
2. Alexandra Ndolo (Niemcy)
3. Ewa Nelip (Polska) i Erika Kirpu (Estonia)
… 31. Barbara Rutz, 38.Renata Knapik-Miazga, 52. Magdalena Piekarska, 64. Danuta Dmowska-Andrzejuk

Fatalnie zaprezentowali się w St. Petersburgu dwaj polscy floreciści, którzy przebrnęli wczorajsze eliminacje. Leszek Rajski w pierwszej rundzie przegrał z Francuzem Jeremy Cadodtem 7:15, a Bartosz Cegielski został rozgromiony w stosunku 15:4 przez Richarda Kruse z Wielkiej Brytanii.

Turniej wygrał Włoch Daniele Garozzo, który w finale pokonał swojego rodaka Andreę Cassarę 15:13. Na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanin Timur Safin i Ka Long Cheung z Hongkongu.

Wyniki:
1. Daniele Garozzo (Włochy)
2. Andrea Cassara (Włochy)
3. Timur Safin Rosja i Ka Long Cheung (Hongkong)
… 51. Leszek Rajski, 57. Bartosz Cegielski

Jutro turnieje drużynowe. Floreciści w pierwszej rundzie zmierzą się  z Niemcami, natomiast szpadzistki powalczą z Amerykankami.

Bartosz Szafran4905 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password