Szermierka – PŚ: Nelip 9. w Tallinie

Niezły początek Ewy Nelip w nowym sezonie szermierczego Pucharu Świata. Nasza wicemistrzyni świata w szpadzie podczas zawodów w Tallinie zajęła dziewiąte miejsce.

Nelip po sukcesie na Mistrzostwach Świata do pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata przystąpiła jako wiceliderka światowego rankingu szpadzistek. Wiemy już niestety, że po inauguracji w Tallinie Polka nie utrzyma tej lokaty.

28-letnia Polka zawody w stolicy Estonii rozpoczęła od triumfu 15:13 nad Szwajcarką Angelą Krieger, a w kolejnym starciu takim samym stosunkiem trafień pokonała Magdalenę Piekarską, która wcześniej 15:9 wygrała z Chinką Chengzi Xu. Niestety w 1/8 finału Nelip dość wyraźnie, 8:15 przegrała z Włoszką Marią Navarrią i uplasowała się ostatecznie na dziewiątej pozycji.

W pierwszej rundzie odpadła Barbara Rutz, która 8:15 poległa z Rosjanką Tatianą Andriuszyną. Nieco lepiej spisała się Kamila Pytka, która po pokonaniu Ukrainki Anfisy Poczkałowej 15:8, w drugiej rundzie doznała porażki 9:12 z jej rodaczką, Dżhoan Beżurą. Pozostałe biało-czerwone odpadły w kwalifikacjach. Zawody wygrała Navarria, zwyciężając w finale Rosjankę Tatianę Gudkową 15:12.

1. Maria Mavarria (Włochy)
2. Tatiana Gudkowa (Rosja)
3. Julia Beljajewa (Estonia), Emese Szasz-Kovacs (Węgry)

179. Aleksandra Zamachowska

Sukcesu nie odnieśli także polscy floreciści, którzy startowali dziś na zawodach Pucharu Świata w Kairze. Do głównej drabinki turnieju awansował tylko Andrzej Rządkowski, który po świetnych walkach grupowych, zapewnił sobie kwalifikację bez konieczności dalszych potyczek.

W zawodach głównych naszemu młodemu floreciście nie poszło jednak tak dobrze. Polak w pierwszej rundzie przegrał bowiem 13:15 z Ukraińcem Andrijem Pogrebniakiem i odpadł z dalszych zmagań. Na etapie kwalifikacji swoją przygodę z turniejem zakończyło sześciu pozostałych biało-czerwonych

Inaugurację sezonu floretowego wygrał reprezentujący Wielką Brytanię Richard Kruse, który rozbił Włocha Alessio Foconiego aż 15:5.