Szermierka – PŚ: Trzech szpadzistów z turnieju głównym w Heidenheim

Nieco wcześniej rozpoczął się tym razem szermierczy weekend. Już dziś rozegrano eliminacje turnieju szpadzistów w Heidenheim, które z powodzeniem przebrnęło trzech Polaków – Kamil Kostka, Matrcel Baś i Mateusz Nycz.

Do turnieju zgłosiło się aż 310 szpadzistów, co nawet jak na tę najpolpularniejszą szermierczą broń jest liczbą rekordową. Prócz eliminacji grupowych potrzeba było aż trzech rund walk bezpośrednich, by wyłonić ostateczny skład turnieju głównego. Przebiło się do niego trzech naszych reprezentantów.

Już po rundzie grupowej z turniejem pożegnali się Seweryn Brzozowski (2 wygrane w 6 walkach) i Przemyslaw Trzepizur (0/6). Pozostali polscy szpadziści walczyli dalej, ale nikomu nie udało się uzyskać na tylke korzystnego bilansu, by awansować do głównego turnieju już po „grupach”. Do tego trzeba było mieć komplet zwycięstw, a najlepszy z Polaków, Marcel Baś miał bilans 5/6.

Szpadzista Piasta Gliwice nie miał jednak problemów z awansem do turnieju głównego – w pierwszej rundzie miał wolny los, w kolejnych wyeliminował Niemca Bastiana Lindemanna (15:9) i Amita Parizata z Izraela (15:11). Dobrze walczył też Mateusz Nycz, który w eliminacjach bezpośrednich pokonał trzech rywali: Gabreiele Cimini z Włoch 15:10, Andrasa Peterdi z Węgier 15:8 i 7:2 Kanadyjczyka Marca-Antoine Beais-Balanger. Najbardziej wyrównane walki stoczył w eliminacjach Karol Kostka – najpierw ograł walczącego pod flagą FIE Faisala Askananiego 15:8, ale w kolejnych dwóch rundach o jego zwycięstwie decydowało jedno trafienie – w ten sposób odpadli Koreańczyk Song Jae Ho i Kiu Fong z Hongkongu.

Jan Wenglarczyk pokonał najpierw Samuela Freimana z USA, ale w kolejnej rundzie uległ Yulenowi Pereirze z Hiszpanii. Jedną walkę wygrał też nasz najbardziej doświadczony szpadzista, Radosław Zawrotniak – pokonał w pierwszej rundzie Brazylijczyka Ferreirę, w kolejnej wyraźnie przegrał z Masaru Yamada z Japonii.

W pierwszej rundzie eliminacji bezpośrednich odpadli Filip Broniszewski (8:15 z Niemcem Rene Jordanem), Aleksander Staszulonek (9:15 z Włochem Federico Vismara), Rafał Szwalebe (porażka z Rosjaninem Nemytriewem), Piotr Maciejczyk (13:15 ze Szwedem Stymne).

Jutrzejsi rywale Polaków w pierwszej rundzie:
Mateusz Nycz – Yannick Borel  (Francja)
Karol Kostka – Daniel Jerent (Francja)
Marcel Baś – Volodymyr Stankevych (Ukraina)

Bartosz Szafran4774 Posts

<p>Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password