Szermierka – PŚ: Trzy plus trzy

Trzy polskie szablistki oraz trzech polskich szpadzistów zobaczymy jutro w turniejach głównych pucharu świata szablistek w Orleanie i szpadzistów w Bernie. Formą imponowali dziś Małgorzata Kozaczuk i Radosław Zawrotniak. 

Najlepsi szpadziści swoją rywalizację rozgrywają w ten weekend w Bernie. Na starcie zawodów stanęło aż 12 biało-czerwonych. Świetnie w walkach grupowych spisała się nasza dwójka. Radosław Zawrotniak w sześciu walkach nie poniósł żadnej porażki i awansował od razu do turnieju głównego, a Karol Kostka uległ tylko Chińczykowi Shi Gaofengowi i był zwolniony z pierwszej rundy eliminacji bezpośrednich. Pozostałym poszło trochę gorzej, ale dodatnim bilansem mogli się też pochwalić Jan Sobiecki, Maciej Bielec i Daniel Marcol (4:2) oraz Damian Michalak (3:2). Na remis (3:3) powalczył w swojej grupie Jan Wenglarczyk. Filip Broniszewski i Wojciech Kolańczyk przegrali aż cztery starcia, by wygrać tylko dwa razy, jednak tylko ten pierwszy zakwalifikował się do walk bezpośrednich, a drugi pożegnał się z rywalizacją, podobnie jak najsłabsi z naszej 12-osobowej reprezentacji Paweł Golec i Bartosz Staszulonek (1:5).

W pierwszej rundzie eliminacji bezpośrednich doszło do bratobójczego pojedynku Michalaka z Marcolem. Zwyciężył ten pierwszy, ale po decydującym trafieniu (15:14). Niestety, zwycięzca z tego pojedynku przegrał z Izraelczykiem Grigori Beskinem (6:15). Karol Kostka mimo, że potrzebował tylko dwóch walk do awansu dalej, przegrał już w pierwszej z nich z Keisuke Sakamoto (8:12). Podobną drogę miał do przebycia Jan Sobiecki, ale przegrał z Estończykiem Juri Salmem (10:15). Znakomicie poszło w dwóch pojedynkach Maciejowi Bielcowi. Polak najpierw pokonał Jakoba Stymne, a potem mecz o wejście do turnieju głównego wygrał z Jose Felixem Dominguezem z Argentyny (12:7).

Przeciwnicy Polaków w I rundzie:

Jan Wenglarczyk – Youngjun Kweon (Korea Południowa)
Maciej Bielec – Ruslan Kurbanov (Kazachstan)
Radosław Zawrotniak – Sergey Bida (Rosja)

W Orleanie swoje zawody rozgrywały szablistki, wśród których liczyliśmy na dobry występ którejś z ośmiu reprezentantek Polski. I w eliminacjach grupowych faktycznie mogliśmy być szczególnie zadowoleni z postawy mającej komplet zwycięstw na koncie Małgorzaty Kozaczuk (6:0) oraz Martyny Komisarczyk i Angeliki Wątor (5:1). Niezłym wynikiem popisała się też Marta Mazurek (4:2). Dwie z Polek – Matylda Ostojska i Sylwia Matuszak walczyły na remis. Michalina Kostrzewa zaliczyła bilans 2:4, a najgorsza z Polek – bez wygranej walki na koncie – okazała się Gabriela Drygała. Obie zawodniczki pożegnały się z rywalizacją.

Po świetnych eliminacjach bezpośredni awans do turnieju głównego wywalczyły Kozaczuk i Wątor, a pozostała czwórka musiała walczyć w pojedynkach bezpośrednich. Martynie Komisarczyk do awansu miała wystarczyć jedna walka, ale niestety biało-czerwona uległa w niej 13:15 Julii Toledo z Meksyku. Zawodniczka z Ameryki Środkowej rundę wcześniej znalazła sposób na inną reprezentantkę Polski – Matyldę Ostojską, którą pokonała 15:9. Jedną walkę wygrała za to Marta Mazurek, która pokonała Turczynkę Deniz Selin Unludag, ale w decydującej potyczce lepsza okazała się Białorusinka Palina Kaspiarovich (9:15). Dobre informacje na samym końcu. Sylwia Matuszak najpierw wygrała z Hin Wai Lam z Hongkongu (15:12), by potem w decydującym pojedynku wygrać 15:9 z Ukrainką Dianą Zalevską, dzięki czemu Polka jako trzecia z biało-czerwonych zakwalifikowała się do zawodów głównych.

Polskie pary turnieju głównego:

Małgorzata Kozaczuk – Sarah Noutcha (Francja)
Sylwia Matuszak – Loreta Gulotta (Włochy)
Angelika Wątor – Kamali Thompson (USA)

Radosław Kępys555 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password