Szermierka – PŚ: Tylko czwórka powalczy w turniejach głównych

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Tylko czworo reprezentantów Polski powalczy w ten weekend w zawodach głównych szermierczego Pucharu Świata. W Tunisie o zwycięstwo walczyć będą szablistki Małgorzata Kozaczuk i Marta Puda, a w Paryżu, w szabli Radosław Zawrotniak i Karol Kostka.

Kwalifikacje do zawodów głównych w Paryżu przeszło tylko dwóch polskich szpadzistów. W fazie grupowej znakomicie zaprezentował się Radosław Zawrotniak, który pokonał wszystkich rywali, dzięki czemu uzyskał awans bez konieczności dalszych walk. Dobrze w fazie grupowej zaprezentowali się także Damian Michalak i Filip Broniszewski, którzy pokonał pięciu rywali, a także Karol Kostka (4/6). W przypadku pozostałych biało-czerwonych walki grupowe nie były już tak udane.

Ostatecznie przez eliminacje bezpośrednie udało się przejść tylko Karolowi Kostce. Polak w drodze do turnieju głównego pokonał Ukraińca Wołodymira Stankiewicza 15:12 i Greka Savvasa Kavvadiasa 15:10. Blisko awansu był także Filip Broniszewski, który najpierw 15:12 pokonał Macieja Bielca, ale w decydującej potyczce 14:15 poległ z Chińczykiem Hongjie Songiem. W kwalifikacjach odpadli także wspomniani już Bielec i Michalak oraz Bartosz Staszulonek, Mateusz Nycz, Konstantyn Chadzynow, Wojciech Lubieniecki, Daniel Marcol i  Jan Wenglarczyk.

Rywale Polaków w I rundzie:
Karol Kostka – Jean-Michel Lucenay (Francja)
Radosław Zawrotniak – Matteo Tagliariol (Włochy)

Również dwie nasze szablistki znalazły się w głównej drabince zawodów w Tunisie. Wynik, trzeba przyznać, dość słaby biorąc pod uwagę nieco okrojoną obsadę tego turnieju oraz fakt, że Małgorzata Kozaczuk dzięki wysokiemu rankingowi nie musiała przebijać się przez eliminacje.

W sumie udało się je przejść tylko jednej Polce. W walkach grupowych najlepiej zaprezentowała się Marta Puda, która poniosła tylko jedną porażkę i tym samym zameldowała się w turnieju głównym. Po trzy walki wygrały Bogna Jóźwiak, Martyna Komisarczyk i Angelika Wątor, dwie Katarzyna Kędziora, a jedną Sylwia Matuszak, która tym samym odpadła z zawodów.

W walkach bezpośrednich Komisarczyk przegrała 11:15 z Węgierką Katoną, Kędziora w takim samym stosunku uległa Francuzce Sarze Balzer, Jóźwiak 8:15 poległa z Japonką Risą Takashimą, a Wątor 7:15 z Włoszką Cateriną Navarrią.

Rywalki Polek w I rundzie:
Marta Puda – Charleine Taillandier (Francja)
Małgorzata Kozaczuk – Renata Katona (Węgry)

 

Mateusz Górecki2025 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password