Szermierka – PŚJ: Szpadzistki czwarte w drużynie

W mijający weekend na planszach juniorskiego pucharu świata zaprezentowali się szpadziści (Ryga) i szpadzistki (Laupheim). Najlepszym wynikiem było czwarte miejsce drużyny dziewcząt.

Wśród dziewcząt w turnieju indywidualnym najlepiej zaprezentowała się zgodnie z oczekiwaniami Barbara Brych. Po udanych eliminacjach (11. miejsce) zawodniczka UKS Wołodyjowski pokonała w eliminacjach bezpośrednich najpierw Dominikę Pawłowską, a następnie Włoszkę Larę Pasin. W walce o awans do czołowej szesnastki turnieju Brych jednym trafieniem przegrała z Kim Treudt-Goesser z Niemiec i w efekcie sklasyfikowana została na miejscu 20. W czołowej „64” turnieju znalazła się jeszcze Barbara Piekarska, pokonując Zsuzsę Schilier z Rumuni. Awans do kolejnej rundy zamknęła Polce Estonka Karoliine Loit. Pozostałę nasze reprezentantki odpadły we wcześniejszych fazach turnieju.

1. Eleonora de Marchi (Włochy)
2. Anastasia Soldatova (Rosja)
3. Federica Isola i Alessandra Segatto (Włochy)
… 20. Barbara Brych, 61. Barbara Piekarska, 73. karolina Mazanek, 74. Weronika Rabczewska, 98. Julia Kolanko, 110. Wiktoria Zamachowska, 112. Dominika Pawłowska

Zdecydowanie lepiej poszło Polkom w turnieju drużynowym. Dominika Pawłowska, Barbara Brych i Karolina Mazanek pokonały najpierw 43:39 Estonię, co uznać należy za miłą niespodziankę. W ćwierćfinale po niesamowicie zaciętym boju nasza drużyna jednym trafieniem okazała się lepsza od Węgierek. Niestety kolejne dwa mecze Polki przegrały – najpierw w półfinale z Francuzkami, a potem w starciu o najniższy stopień podium z Rosjankami. Turniej wygrały Włoszki, co nie było trudne do przewidzenia.

1. Włochy
2. Francja
3. Rosja
4. Polska

W eliminacjach turnieju szpadzistów bardzo dobrze spisał się Wojciech Lubieniecki, który z kompletem wygranych w grupie sklasyfikowany został na 6. miejscu. Jednak w całym turnieju najlepiej spisał się Damian Michalak, który dopiero w 1/8 finału przegrał z Czechem Jakubem Jurką. Wcześniej pokonał Wenezuelczyka Fabiana Caicedo, Rosjanina Sergieje Grebennikowa oraz Japończyka Masato Yasu. Lubieniecki i reszta jego kolegów nie zdołała przebić się do czołowej 64-ki.

1. Tibor Andrasfi (Węgry)
2. Davide di Veroli (Włochy)
3. Paweł Andriaszkin (Rosja) i Botond Banyai (Węgry)
… 11. Damian Michalak, 67. Wojciech Lubieniecki, 79. Karol Noganowicz, 99. Franciszek Koc, 107. Wojciech Kolańczyk, 130. Wiktor Szkop, 141. Bartłomiej Zbierada

Szpadzistom w turnieju drużynowym nie poszło już tak dobrze, jak ich koleżankom. Damian Michalak, Wojciech Kolańczyk i Wojciech Lubieniecki zaczęli turniej od 1/8 finału i jednotrafieniowej porażki z Estończykami, co zepchnęło ich do grona drużyn walczących o miejsca 9-16. W fazie tej Lubienieckiego zastąpił Bartłomiej Zbierada i była to dobra zmiana, bo na początek dała wygraną 45:37 z Belgami. Potem przyszły wygrane 45:42 ze Szwedami i 45:33 z Rumunami, co w efekcie dało bardzo przyzwoite, 9. miejsce. A Węgrzy wygrali cały turniej, pokonując w półfinale Estończyków (45:25!), a w finale Francuzów.

1. Węgry
2. Francja
3. USA
… 9. Polska

Bartosz Szafran4709 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.