Szrmierka – PŚJ: Drużynowy triumf szpadzistów!

Kapitalny start zanotowali młodzi polscy szpadziści w turnieju pucharu świata juniorów w Luksemburgu. Daniel Marcol, Maciej Bielec, Damian Michalak i Bartosz Staszulonek okazali się zdecydowanie najlepsi w stawce 13 zespołów.

Polacy rozstawieni byli z numerem 2., dzięki czemu mieli wolny los w pierwszej rundzie, zaczynając rywalizację od ćwierćfinału. W nim trafili na Holendrów, których rozbili w proch i pył, pozwalając się trafić raptem 23 razy. Holendrzy remisowali tylko po pierwszej walce, w kolejnych Polacy budowali coraz większą przewagę.

Niewiele więcej męczyli się nasi szpadziści w półfinale ze Szwajcarami. Po trzech walkach było 12:5, potem ta przewaga stopniowo rosła, dopiero w ostatniej walce, kiedy zwycięstwo było już nieomal pewne Bielec zadał jedno trafienie mniej niż rywal.

Zacięty był dopiero finał z Francuzami. Po trzech walkach prowadziliśmy 15:11, głównie dzięki świetnej walce najlepszego z Polaków we wczorajszym turnieju indywidualnym Bartosza Staszulonka. Po kolejnych trzech walkach przewaga urosła do siedmiu trafień, ale nie był to dystans, którego nie można zniwelować, nawet w szpadzie. W siódmej walce Staszulonek przegrał 4:7 i zrobiło się nerwowo. Na szczęście Dawid Marcol zrobił swoje, zwyciężając 6:5. W ostatnim starciu Bielec mógł sobie pozwolić na porażkę dwoma trafieniami, ważne że zdobył te pięć punktów, które dały polskiej drużynie triumf w całych zawodach. Brawo panowie!

Puchar Świata juniorów – szpada mężczyzn drużynowo:
1. Polska
2. Francja
3. USA
4. Szwajcaria
5. Kanada
6. Czechy
7. Dania
8. Holandia