Taekwondo – MME: Robak i Ulfig srebrni. 5 medali Polaków

Dwa srebrne i trzy brązowe medale – z takim dorobkiem polscy zawodnicy zakończyli 6. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w taekwondo olimpijskim. W Bukareszcie liderami naszej kadry byli Karol Robak (-68 kg) i Jagoda Ulfig (-67 kg), którzy zatrzymali się dopiero na walkach finałowych. 

Nie zawiódł nas najbardziej rozpoznawalny obecnie polski taekwondzista, wicemistrz IE Karol Robak (-68 kg). W pierwszej walce wygrał przed czasem z Bułgarem Petarem Spaseniczem, a następnie pewnie wypunktował Litwina Aurimasa Klemasa (9:3). W półfinale na swoją korzyść rozstrzygnął pojedynek z Hiszpanem Eduardem Longobardim Radfordem (9:6) i stało się jasne, że będzie walczył o tryumf w całych zawodach. Finał był jednak popisem Rosjanina Maksyma Chramcowa, który walkę z Polakiem zakończył jeszcze przed upływem regulaminowego czasu przeznaczonego na walkę. Pojedynek został zatrzymany przy stanie 16:4 dla Rosjanina, co oznacza, że Karol Robak wyjedzie ze stolicy Rumunii ze srebrnym medalem.

Tego samego dnia, na niższych stopniach podium, oglądaliśmy jeszcze dwóch innych naszych reprezentantów. Ewelina Mierzwińska (-57 kg) rozpoczęła od wysokiego zwycięstwa nad Dunką Louise Christensen (23:10), a następnie niespodziewanie wyeliminowała główną faworytkę do złota, byłą medalistkę seniorskich mistrzostw świata, Niemkę Annę-Lenę Froemming (10:2). Niestety gorzej poszło Polce z niżej notowaną Francuzką Lauryguan Celin i po porażce 4:9, ostatecznie ukończyła trzecia. Na tej samej pozycji uplasował się Albert Millert (-63 kg), który aby dojść do półfinału musiał pokonać aż 3 przeciwników. Polak pewnie rozprawiał się kolejno z: Kosowianinem Ejupim (8:5), Ormianinem Avanesowem (17:8) i Mołdawianinem Ursu (12:0). Millerta zdołał zatrzymać dopiero Rosjanin Borys Krasnow (3:11).

W sobotę dużo radości sprawiła nam Jagoda Ulfig (-67 kg). W 1/8 finału 3:2 pokonała Finkę Jennę Partanen, a następnie, po niezwykle zaciętym pojedynku, awansowała do półfinału, po tym jak sędziowie uznali, że to ona była lepszą zawodniczą w zakończonym remisem pojedynku ze Słowenką Dunją Lemajić. W 3 rundach Ulfig rozprawiła się za to z Włoszką Cristianą Rizzelli (4:0), co pozwoliło jej stanąć do pojedynku o tytuł młodzieżowej mistrzyni Starego Kontynentu. Złoto przypadło jednak Rosjance Darii Iszczenko, która w finale zaimponowała postawą w obronie i zwyciężyła 3:0. Blisko podium był też Karol Hołubowicz (), który sprawnie przeszedł dwie pierwsze rundy (18:13 z Brytyjczykiem Brewerem i 9:7 z Francuzem Bouzidem), ale różnicą zaledwie jednego punktu, przegrał w 1/4 finału z Rosjaninem Georgijem Surkowem.

Z wielkimi nadziejami obserwowaliśmy wydarzenia ostatniego dnia zmagań, kiedy do walki stanęli reprezentanci najcięższych kategorii wagowych. U kobiet W walce mieliśmy przecież najwyżej klasyfikowaną polską zawodniczkę w rankingu światowym – Aleksandrę Kowalczuk (+73). Polkę można było uważać za główną faworytkę do złota i potwierdziła swoje aspiracje wysokim ćwierćfinałowym zwycięstwem nad Turczynką Oznur Basarir (10:1), ale w walce o finał bardzo trudne warunki postawiła jej Niemka Lorena Brandl. Zacięty pojedynek ostatecznie rozstrzygnął się na korzyść zawodniczki zza naszej zachodniej granicy (3:2) i Kowalczuk musiała zadowolić się brązowym medalem, choć oczekiwania przed turniejem w Rumunii na pewno były dużo wyższe.

W Bukareszcie Polskę reprezentowali jeszcze: Izabela Majerczyk (-46 kg), Magdalena Obrębska (-49 kg), Zuzanna Piętka (-73 kg), Patrik Chrapkowski (-58 kg) i Wiktor Komorowski (-87 kg), ale, po wysokich porażkach, zakończyli oni swoje zmagania już w pierwszych walkach.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password