Tajpej 2017 – Judo: Rosjanie nie pozwolili Polakom na medale

Rosja – 2, Polska – 0. Tak pokrótce można podsumować dzisiejsze starcia medalowe biało-czerwonych z naszymi wschodnimi sąsiadami na Uniwersjadzie w Tajpej. I choć podium było blisko, Kamil Grabowski (+100 kg) oraz Tomasz Domański (-100 kg) skończyli zmagania na tatami na 5. lokatach.

Oprócz końcowej klasyfikacji, podobieństw między Domańskim, a Grabowskim można znaleźć więcej. W końcu obaj zawodnicy w starciu o brązowe krążki mierzyli się z wyżej rozstawionymi Rosjanami. Grabowski z Antonem Braczewem (30. w rankingu światowym), Domański z Niiazem Biłalowem (mistrzem Europy młodzieżowców). Niestety obaj nie mieli szans i ulegli w tych pojedynkach przed czasem.

Ale to nie wszystko. Podobieństwa były także w liczbie wygranych i przegranych walk (3-2), również w tym, z kim przegrywali w głównej drabince (z przyszłymi wicemistrzami swoich kategorii), a także w tym, jak udało im się stanąć do walki o brąz (poprzez udane repasaże).

Domański i Grabowski zaprezentowali się zdecydowanie lepiej od Polek startujących w niedzielę. Anna Załęczna (+78 kg), czyli wicemistrzyni Europy juniorek sprzed 2 lat, odpadła już po pierwszym starciu, natomiast Paula Kułaga (-78 kg) wygrywając jeden pojedynek, zdołała zająć 7. miejsce.

W kolejnych dniach turnieju zobaczymy jeszcze ośmioro biało-czerownych judoków, w tym Arletę Podolak – olimpijkę z Rio.

Wyniki:
-100 kg mężczyzn:
1. Zełym Kotsojew (Aze)
2. Kentaro Iida (Jpn)
3. Niiaz Biłalow (Rus)
3. Philipp Galandi (Ger)

5. Tomasz Domański

+100 kg mężczyzn:
1. Kokoro Kageura (Jpn)
2. Youngseo Ju (Kor)
3. Anton Braczew (Rus)
3. Andrii Kolesnyk (Ukr)

5. Kamil Grabowski

-78 kg kobiet:
1. Valeria Ferrari (Ita)
2. Jeongyun Lee (Kor)
3. Aleksandra Babińcewa (Rus)
3. Make Ziech (Ger)

7. Paula Kułaga

+78 kg kobiet:
1. Mijin Han (Kor)
2. Santa Pakenyte (Ltu)
3. Maiko Inoue (Jpn)
3. Ane Fatoumata Mbairo (Fra)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password