Tenis – ATP/WTA: Wielki Nadal i finał kobiet ze skandalem w tle

Kończący się tydzień był bardzo pracowity dla najlepszych tenisistów i tenisistek świata, którzy rywalizowali o zwycięstwo w turnieju Masters Series 1000 w Madrycie. Bezapelacyjnie najlepsi okazali się: reprezentant gospodarzy Rafael Nadal i Rumunka Simona Halep.

W finale turnieju mężczyzn spotkali się prezentujący ostatnio kapitalną formę – Rafael Nadal i Dominic Thiem. Reprezentant gospodarzy ostatnie lata głównie spędzał w gabinetach lekarskich i na leczeniu kontuzji, niż na korcie. Te czasy jednak już chyba dawno minęły. Nadal znowu zachwyca formą. Pokazał to przede wszystkim w sobotę, gdy w jednostronnym półfinale łatwo pokonał Novaka Djokovicia 6:2, 6:4. Thiem – gdyby wygrał z Nadalem – zostałby najmłodszym triumfatorem w historii imprezy w Madrycie, więc od początku to spotkanie zapowiadało się niezwykle ciekawie.

I tak też wyglądało. W pierwszym secie faworyzowany Hiszpan miał jednak ogromne problemy i w trzecim gemie został przełamany przez młodego Austriaka. Mecz był jednak niezwykle wyrównany i w szóstym gemie bardziej utytułowany Nadal zaliczył powrotne przełamanie. Choć w 10. gemie pierwszego seta przy serwisie Thiema rywal prowadził już 40:0, Austriak wyszedł z opresji i o zwycięstwie w pierwszym secie decydował tie-break. W nim jeden i drugi miał szansę na objęcie prowadzenia, ale więcej nerwów zachował Hiszpan wygrywając 10:8.

Drugi set rozpoczął się od zdecydowanej dominacji Nadala, który przełamał Nadala i znajdował się na wysokiej fali wznoszącej. Przy własnych serwisach Austriak potrafił jednak w dalszej części seta utrzymać podanie i mimo problemów ciągle tracił tylko jedno przełamanie. To jednak wystarczyło Nadalowi, który wygrał 7:6 (10:8), 6:4 i zanotował 15. Zwycięstwo na kortach ziemnych w tym sezonie.

Rafael Nadal (Hiszpania) – Dominic Thiem (Austria) 7:6 (10:8), 6:4

Madryt był w tym tygodniu areną zmagań nie tylko panów, ale także pań. Wczoraj po trzysetowym ciężkim boju z Kristiną Mladenovic po tytuł sięgnęła Rumunka Simona Halep, co było jednocześnie obroną trofeum sprzed roku. Rumunka zwyciężyła 7:5, 6:7 (5:7), 6:2. W tym wypadku nie obyło się jednak bez kontrowersji. Na wczorajszym finale w stolicy Hiszpanii pojawił się Rumun Ilie Nastase – zawieszony kilka tygodni temu przez ITF za rasistowskie oraz seksistowskie komentarze, które miały miejsce podczas kwietniowego meczu Pucharu Federacji (Rumun jest kapitanem swojej reprezentacji)  z Wielką Brytanią. Wtedy dotknęły one głównie Johannę Kontę, która zeszła z kortu na kilkanaście minut ze łzami w oczach.

Steve Simon – szef WTA –  wyraźnie potępił obecność Rumuna podczas wczorajszej ceremonii wręczenia nagród. „Dzisiaj on nie ma miejsca na korcie. To nieodpowiedzialne i nieakceptowane aby zapraszać go do oficjalnych uroczystości. Turniej w Madrycie zawsze jest organizowany na najwyższym światowym poziomie, reprezentującym najwyższe standardy, co wczoraj nie znalazło potwierdzenia” – napisał Francuz w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez federację.

Simona Halep (Rumunia)  – Kristina Mladenovic (Francja) 7:5, 6:7 (5:7), 6:2