Tenis – Australian Open: Dwudziesty Wielki Szlem Federera!

Roger Federer zwycięzcą wielkoszlemowego Australian Open! Szwajcar w finale pokonał 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1 Chorwata Marina Cilica i zdobył 20. Wielki Szlem w karierze!

 

36-letni Roger Federer ponownie przesunął granicę zdobywania największych tenisowych laurów. Mimo upływu czasu jakim jest wiek, Szwajcar nie miał sobie równych w tegorocznym Australian Open. Oczywiście w 7. meczach jakie Helwet rozegrał, aby wygrać Szczęśliwego Szlema, jak kolokwialnie nazywany się pierwszy turniej wielkoszlemowy w sezonie, napotkał problemy, ale poradził sobie, jak to geniusz, perfekcyjnie.

Kłopoty pojawiły się dzisiaj w finale, gdy Marin Cilić po przegraniu pierwszego seta finału 2:6 zaatakował i stanął do walki po drugiego Wielkiego Szlema. 7:6(7-5) wygrany drugi set przez Cilica zaostrzył apetyty na wyrównany mecz. Taki w efekcie był. Trzeci set zgarnął Federer 6:3, a czwarty Cilić 6:3.

Temperatura spotkania nie malała. Spotkanie finałowe rozgrywane było pod zasuniętym dachem, bo ostatni dzień Australian Open przypomniał wszystkim, że w Melbourne środek lata i temperatury dochodzą do 40. stopni Celsjusza. Organizatorzy zasunęli dach, bo również wilgotność powietrza tego dnia przekraczała normy. Na zewnątrz Rod Laver Areny było parno, ale wewnątrz również dało się odczuć, ze względu na temperaturę widowiska.

 

Piąty set był wyrównany do pierwszego przełamania. Czyli do drugiego gema. Najpierw Cilić nie wykorzystał szans na przełamanie Federera w premierowym gemie piątego seta, potem Szwajcar nie popełnił błędu Chorwata. 19.krotny zwycięzca Wielkiego Szlema szybko objął prowadzenie 3:0 a potem 5:1. Cilić został pozbawiony energii do walki, a Federer wygrał siódmego gema ostatniego seta i uniósł ręce w geście triumfu. Dwudziestego w Wielkim Szlemie!!!

 Embed from Getty Images

Na ceremonii zakończenia turnieju Szwajcar nie krył łez szczęścia.

Embed from Getty Images

Roger Federer zdobył 20. Wielkiego Szlema w karierze. Więcej mają tylko panie. Margaret Court 24, Serena Williams 23 i Steffi Graff 22.

Embed from Getty Images

Australian Open, finał gry pojedynczej

Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Marin Cilić (Chorwacja, 6) 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password