Tenis: Łukasz Kubot i Marcelo Melo mistrzami Wimbledonu!!!

Łukasz Kubot i Marcelo Melo triumfują w Wimbledonie! Polsko-brazylijska para pokonała w finale Austriaka Olivera Maracha i Chorwata Mate Pavica w pięciu setach! Nasz tenisista zapisał kolejne karty w historii polskiego sportu. Został pierwszym Polakiem, który wygrał rywalizację na trawnikach Wimbledonu! Wcześniej w finałach grały Jadwiga Jędrzejowska (1937 rok) i Agnieszka Radwańska (2012 rok).

Łukasz Kubot (Polska) i Marcelo Melo (Brazylia) fot. newspix

Przebieg finałowego spotkania miał od pierwszej do ostatniej piłki niezwykle wyrównany charakter. Pierwszego seta wygrali Marach z Pavicem 7:5, a kluczowe było przełamanie serwisu Kubota przy stanie 5:5. Drugi set rozstrzygnął się również w 12. gemach, ale tym razem polsko-brazylijski duet lepiej rozegrał końcówkę partii, popisując się znakomitymi returnami, a ukoronowaniem seta był lob Łukasza Kubota po przekątnej. Austriak został przełamany, a Kubot z Melo wyrównali stan mecz na 1:1.

Trzecia odsłona meczu to kolejny wyrównany set, tym razem nikt nie stracił podania i wszystko rozstrzygnęło się w tie-breaku. Do stanu 2:2 było bez mini breaków, ale pięć kolejnych punktów zdobyli Łukasz Kubot i Marcelo Melo i to oni objęli prowadzenie w meczu 2:1. Od mistrzostwa Wimbledonu dzielił ich tylko jeden set!

Czwarta partia miała inny przebieg od poprzednich. Serwisu nie utrzymali Melo, Kubot i Marach, a na korcie zaczął błyszczeć 24-letni Mate Pavić. Jedno przełamanie więcej zadecydowało, że chorwacko-austriacki duet wygrał 6:3.

Piąty set miał bliźniaczy przebieg jak trzy pierwsze partie, które toczyły się gem za gem. Przy stanie 5:4 Kubot i Melo przy podaniu Maracha były dwie piłki od mistrzostwa. Austriak wyszedł z opresji i wyrównał stan meczu. Później Polak i Brazylijczyk mieli dwie piłki na tytuł przy podaniu Pavica, ale Chorwat rozgrywał mecz życia. Jego serwisy na zewnątrz były remedium na kryzysowe sytuacje. Przy 8:8 pojawiły się  break-pointy dla Chorwata i Austriaka, które mogły byc bolesne w skutkach dla nas. Kubot i Melo wyszli z opresji. Potem zdobyli gema 10., który rozpoczęli od 0:30, ale Marcelo Melo zaprezentowała znakomite serwisy. Przy 11:11 organizatorzy podjęli decyzję o zasunieciu dachu! Dwa gemy następne wygrali Polak i Brazylijczyk!

Tegoroczny sezon dla Łukasza Kubota i Marcelo Melo jest bogaty pod względem sukcesów. Polak i Brazylijczyk wygrali dwa turnieje z serii Masters 1000 w Miami i Madrycie oraz dwie imprezy ATP 500 w Den Bosh i Halle. Warto przypominać, że na trawie odnieśli w tym roku 14 zwycięstw z rzędu! Od poniedziałku w rankingu deblistów ATP Marcelo Melo awansuje na pierwsze miejsce, a Łukasz Kubot na 4.!

Wimbledon, finał gry podwójnej mężczyzn

Łukasz Kubot (Polska) [4] / Marcelo Melo (Brazylia) [4] – Oliver Marach (Austria) [16] / Mate Pavic (Chorwacja) [16] 5:7, 7:5, 7:6(2), 3:6, 13:11