Tenis – Roland Garros: Amerykańsko-czeska para nie do zatrzymania!

W turnieju debla kobiet na francuskich kortach im. Rolanda Garrosa dalszy ciąg wielkiej amerykańsko-czeskiej dominacji, trwającej już od zeszłorocznego US Open. Dzisiejszy finał był wyjątkowo jednostronnym widowiskiem i przebiegał bez większych emocji.

W turnieju kobiet zupełne przeciwieństwo, niż w opisywanym wczoraj deblu panów. Rozstawiona z numerem pierwszym amerykańsko-czeska para Bethanie Mattek-Sands i Lucie Safarova dominowała od początku turnieju. Pierwszy trudny pojedynek dla tej pary miał teoretycznie przyjść w trzeciej rundzie, ale tam Swietłana Kuzniecowa i Kristina Mladenović poległy po dwóch dość łatwo przegranych setach. Paradoksalnie, dużo trudniej było we wcześniejszym spotkaniu z parą Aleksandra Krunić / Ajla Tomijanović. Rywalki – jak się potem okazało – urwały najwyżej rozstawionej parze jedynego seta w turnieju. Sporo emocji miało też być w półfinale, gdzie na drodze Amerykanki i Czeszki stanęła rozstawiona z numerem trzecim para Hingis / Chan, ale też poległa po ledwie sześciu wygranych gemach. Druga para finalistek – Ashleigh Barty i Casey Dellacqua też szły przez turniej jak burza i w drodze do finału straciły jedną partię, w półfinałowym spotkaniu z czeskim deblem Hradecka / Siniakova, który w tym turnieju był rozstawiony z „6-tką”.

Dzisiejszy finał był wyjątkowo jednostronnym widowiskiem. Już trzeci gem tego meczu przegrany do zera przez Australijki zwiastował szybkie spotkanie. Losy tej partii rozstrzygnęły się jednak w gemach 5-7. Wtedy to nastąpiły trzy przełamania, z których dwie zaliczyła amerykańsko-czeska para, wygrywając seta 6:2. W drugiej partii było jeszcze lepiej. Przełamania w trzecim, piątym i na samo zakończenie meczu w siódmym gemie dało wielkoszlemowy triumf amerykańsko-czeskiej parze. Dla tego duetu to piąty wielkoszlemowy tytuł – trzeci z rzędu. W Australian Open i French Open para zwyciężała w 2015 i 2017 roku, a te triumfy przedzielone zostały zwycięstwem w zeszłorocznym US Open.

Bethanie Mattek-Sands (USA) / Lucie Safarova (Czechy) [1] – Ashleigh Barty (Australia) / Casey Dellacqua (Australia) 6:2, 6:1