Tenis stołowy – Belarus Open: Triumf debla, przegrany finał Wandżiego

Turniej Belarus Open zakończył się dużym sukcesem polskich zawodników. Wang Zeng Yi oraz Daniel Górak triumfowali w rywalizacji deblistów, natomiast ten pierwszy w zmaganiach singlistów dotarł aż do finału.

Kapitalna dyspozycja Wandżiego na przestrzeni ostatnich dni pozwoliła mu awansować do strefy medalowej turnieju Belarus Open. W niedzielne przedpołudnie Polak zmierzył się z Rosjaninem Grigorym Vlasovem, a stawką tego pojedynku był finał, a w nim starcie z legendą tenisa stołowego, reprezentantem gospodarzy – Vladimirem Samsonovem.  Polak starcie z Vlasovem rozpoczął fantastycznie od prowadzenia 2:0 w setach. Krótka obniżka formy w trzeciej odsłonie nie podcięła skrzydeł naszemu reprezentantowi. Wang Zeng Yi w dwóch kolejnych, a zarazem ostatnich partiach spotkania oddał rywalowi łącznie tylko dziesięć punktów, zapewniając sobie tym samym udział w wielkim finale.

Zanim jednak doszło do tego pojedynku Wandżi w parze z Danielem Górakiem odniósł zwycięstwo w finale zmagań deblistów. Polski duet pokonał Japończyków Kizukuri/Takama bez straty seta. Polacy w ten sposób potwierdzili przynależność do światowej szerokiej czołówki, W Europie są jedną z najlepszych par.

Po rozegraniu dwóch świetnych meczów dzisiejszego dnia nadszedł czas finału singla. W nim Polak nie był faworytem, bowiem musiał zmierzyć się nie tylko z legendarnym Samsonovem, ale także z żywiołowo dopingującą swojego ulubieńca publicznością. W dwóch pierwszych partiach Wandźi nie potrafił odnaleźć odpowiedniego rytmu. Jego gra nie wyglądała co prawda tragicznie, ale nie był on w stanie nawiązać równorzędnej walki z rywalem. Krótka przerwa przy stanie 0:2 zadziałała na Polaka pozytywnie. Nasz reprezentant wygrał dwie kolejne partie i doprowadził do remisu. Niestety na więcej nie pozwolił mu Samsonov, którego świetne ataki coraz częściej robiły wrażenie na Wangu. Po blisko godzinie gry faworyt imprezy zapewnił sobie triumf przed własną publicznością.

1/2 finału singla
Wang Zeng Yi – Grigory Vlasov (Rosja) 4:1 (11:4, 12:10, 7:11, 11:8, 11:2)

Finał singla
Wang Zeng Yi – Vladimir Samsonov (Białoruś) 2:4 (8:11, 5:11, 11:8, 11:9, 5:11, 5:11)