Tenis stołowy – German Open: Pogromca Jakuba Dyjasa autorem olbrzymiej niespodzianki

Rozgrywany w Magdeburgu turniej German Open wkracza w decydującą fazę. Dzisiaj awans do półfinału zawodów wywalczyli m. in. reprezentanci gospodarzy Timo Boll oraz Dmitrij Ovtcharov. Jednakże autorem największej sensacji dnia był pogromca Jakuba Dyjasa – Lee Sangsu, który w ćwierćfinale wyeliminował Chińczyka Xu Xina.

Na otwarcie 1/8 finału doszło do pojedynku Niemca Timo Bolla z utalentowanym Francuzem Simonem Gauzy’m. Finalista niedawno rozegranego Pucharu Świata potwierdził wysoką dyspozycję. Co prawda mecz zaczął z małymi problemami od przegranego seta, jednak później przejął inicjatywę i wygrał ostatecznie całe spotkanie 4:1. W ślady kolegi z reprezentacji poszedł Dmitrij Ovtcharov, który błyskawicznie odprawił Chińczyka Yan Ana 4:0. Równie łatwo w tej fazie wygrali Zhendong Fan oraz Lin Gaoyuan. Olbrzymie problemy z awansem miał za to ostatni z Chińczyków – nr 4 światowych list, czyli Xu Xin. Jeden z faworytów imprezy był o włos od porażki z Portugalczykiem Marcosem Freitasem, a sam mecz toczył się set za set. Ostatecznie to Xin okazał się lepszy po siedmosetowym pojedynku. Wysoką dyspozycję z ostatnich miesięcy potwierdził także reprezentant Korei Południowej Lee Sangsu. Pogromca Jakuba Dyjasa z 1/16 finału zagrał w 2. rundzie z Japończykiem Junem Mizutanim. Mecz ten stał na bardzo wysokim poziomie, a o zwycięstwie zadecydowała dopiero emocjonująca końcówka ostatniego seta, którą wygrał Sangsu 16:14.
Awans do 1/4 finału wywalczyli także Japończyk Kenta Matsudaira i Wong Chun Ting z Hongkongu.

W ćwierćfinale doszło do olbrzymiej sensacji autorstwa Lee Sangsu. Koreańczyk po raz kolejny pokazał wielkie umiejętności i rozgromił Chińczyka Xu Xina 4:0. W grze pozostaje także turniejowa „jedynka” – Zhendong Fan, który ograł 4:1 Matsudairę. Swoich kibiców w Magdeburgu nie zawiedli faworyci gospodarzy, czyli Timo Boll i Dmitrij Ovtcharov. Obydwaj pewnie wygrali swoje spotkania. Boll pokonał w pięciu setach Lin Gaouyana, natomiast Ovtcharov ograł reprezentanta Hongkongu Wonga 4:2.

Pary 1/2 finału
Lee Sangsu (Korea Południowa) – Timo Boll (Niemcy)
Zhendong Fan (Chiny) – Dmitrij Ovtcharov (Niemcy)

Wśród kobiet swoją dominację potwierdziły Chinki. Co warto podkreślić aż sześć uczestniczek 1/4 finału stanowiły reprezentantki tego kraju. Na początek tej fazy turnieju rozstawiona z nr 2 Chen Meng wygrała w dramatycznych okolicznościach ze swoją rodaczką Chen Ke po siedmiosetowej batalii. Meng była w stanie powrócić od stanu 2:3 w setach, a w decydującej partii wygrać po grze na przewagi 14:12. Do półfinału awansowała także zwyciężczyni rozgrywanego kilka tygodniu temu Pucharu Świata Zhu Yuling, która zdołała pokonać swoją rodaczkę Wang Mangyu 4:2. Pozostałe dwa pojedynki stanowiły starcia chińsko-japońskie. W pierwszym z nich zagrały Feng Yalan z Japonką Ito. Górą w pięciu partiach była ta pierwsza. Do niespodzianki doszło w drugim z tych meczów. Rewelacyjnie grająca Kasumi Ishikawa nie straciła nawet seta w pojedynku z Wu Yang, zdobywając przy tym dwa razy więcej małych punktów.

Zhu Yuling (Chiny) – Kasumi Ishikawa (Japonia)