Tenis stołowy – Hungarian Open: Dobry występ Polaków w kwalifikacjach

Polscy tenisiści stołowi dobrze rozpoczęli rywalizację w pierwszym w nowym roku turnieju z cyklu World Tour.  Do stolicy Węgier wybrała się mała, czteroosobowa reprezentacja Polski. W pierwszych dniach kwalifikacji zaprezentowała się cała czwórka.

W pierwszym meczu w turnieju kobiet do lat 21 porażkę poniosła Natalia Bajor. Po bardzo wyrównanym i zaciętym pojedynku przegrała ze Szwedką Christiną Kallberg 3:2, ulegając w ostatnim secie 11:13. Polka zrehabilitowała się, wygrywając pierwszy mecz w kwalifikacjach do turnieju głównego singla kobiet, pokonując bez straty seta Vidę Sieu z Kanady. O wygranej w grupie i awansie do kolejnej rundy eliminacyjnej decydował mecz ze znaną z występów w polskiej Ekstraklasie Aliną Arlouskają z Białorusi. Niestety Natalia Bajor przegrała ten mecz kończąc swój udział w turnieju indywidualnym.

Znacznie lepiej poszło Magdalenie Sikorskiej i Klaudii Kusińskiej, które podobnie jak Bajor bez większych problemów wygrały swoje pierwsze pojedynki, a w walce o awans do kolejnej rundy eliminacyjnej stoczyły zacięte siedmiosetowe pojedynki.
Sikorska pokonała Camelię Iacob z Rumunii. Najpierw wygrała dwa sety i wszystko wskazywało że z łatwością wygra cały mecz, jednak kolejne trzy partie padły łupem Rumunki, która wyszła na prowadzenie 3:2. Polka jednak zdołała wygrać kolejne dwie partie wygrywając ostatniego seta na przewagi. Zupełnie inny przebieg miał pojedynek Klaudii Kusińskiej, który toczył się set za set i to ostatecznie Polka zwyciężyła.

W kolejnej rundzie eliminacji Klaudia Kusińska mierzyła się z Kanadyjka Mo Zhang. Pojedynek ten miał bardzo dziwny przebieg. Pierwszy set Polka wygrała na przewagi 12:10, natomiast kolejne dwie partie padły łupem Kanadyjki, a Polka zdołała w nich ugrać zaledwie… dwa punkty. Na szczęście nasza zawodniczka wzięła się w garść i wygrała pozostałe trzy partie, wygrywając cały mecz. Kolejny siedmiosetowy mecz w turnieju rozegrała Magdalena Sikorska. Po raz kolejny Polka przegrywała 3:2, by wygrać kolejne dwa sety, a co za tym idzie cały pojedynek 4:3.

W kwalifikacjach debla, porażkę w turnieju singlistek powetowała sobie Natalia Bajor, która w parze z Białorusinką Darią Trigolos najpierw łatwo, bez straty seta pokonały Serbską parę Fenyvesi/Lupulesku, a następnie w takim samym stosunku parę De Nutte/Gui.
Pierwszy mecz wygrała również Magdalena Sikorska. Polka startująca w parze ze Słowenką Alex Galić stoczyła zacięty pięciosetowy bój z parą węgierską Timea Peterman-Varga/Alexa Szvitacs wygrywając 3:2, a w ostatniej partii nie oddając rywalkom nawet jednego punktu. Niestety w drugim pojedynku po zaciętej walce poniosły porażkę z chińskim duetem Chen/Li.
Niestety w ślady koleżanek z reprezentacji nie poszła Kusińska, która wraz z Kataryną Bavarok z Białorusi, przegrały pierwszy mecz z Holenderkami Helle/Timina 2:3.

Dobrze turniej kwalifikacyjny debla mężczyzn rozpoczął Jakub Dyjas, który w pierwszym meczu kwalifikacji, w parze z Joao Geraldo z Portugalii pokonał Serbów Zsolta Peto i Vladimira Radonjicia 3:1, a następnie Francuzów Landrieu/Lorentz 3:0.

Turniej kwalifikacyjny kobiet:
Grupa 17.
Magdalena Sikorska – Orsolya Feher (Węgry) 4:2 (11:8, 11:8, 11:13, 11:13, 11:5, 11:5)
Magdalena Sikorska – Camelia Iacob (Rumunia) 4:3 (11:7, 11:9, 9:11, 5:11, 8:11, 11:7, 13:11)

Grupa 30.
Klaudia Kusińska – Filareti Exarchou (Grecja) 4:1 ( 11:3, 11:4, 6:11, 11:5, 11:7)
Klaudia Kusińska – Maria Tailakowa (Rosja) 4:3 (8:11, 11:9, 11:8, 13:15, 11:8, 7:11, 11:8)

Grupa 31.
Natalia Bajor – Vida Sieu (Kanada) 4:0 (11:5, 11:7, 11:7, 11:8)
Natalia Bajor – Alina Arlouskaja (Białoruś) 1:4 (8:11, 8:11, 6:11, 11:5, 2:11)

Klaudia Kusińska – Mo Zhang (Kanada) 4:2 (12:10, 1:11, 1:11, 11:3, 11:7, 11:5)
Magdalena Sikorska – Nina Mittelham (Niemcy) 4:3 (11:6, 6:11, 11:8, 5:11, 11:13, 11:9, 11:6)

Turniej U21 kobiet:
Natalia Bajor – Christina Kallberg (Szwecja) 2:3 (11:9, 10:12, 9:11, 11:5, 11:13)

Turniej kwalifikacyjny debla kobiet:
Bajor/ Trigolos (Białoruś) – Fenyvesi/Lupulesku (Serbia) 3:0 (11:6, 11:6, 11:5)
Bajor/ Trigolos (Białoruś) – De Nutte/Gui (Luksemburg/Brazylia) 3:0 (11:5, 11:7, 11:6)
Sikorska/ Galić (Słowenia) – Peterman-Varga/Szvitacs (Węgry) 3:2 (7:11, 11:9, 11:5, 8:11, 11:0)
Sikorska/ Galić (Słowenia) – Chen/Li (Chiny) 2:3 (11:9, 8:11, 7:11, 11:8, 7:11)
Kusińska/Bavarok (Białoruś) – Helle/Timina (Holandia) 2:3 (7:11, 11:7, 11:7, 10:12, 8:11)

Turniej kwalifikacyjny debla mężczyzn:
Dyjas/Geraldo (Portugalia) – Peto/Radonjić (Serbia) 3:1 (11:9, 11:3, 7:11, 11:8)
Dyjas/Geraldo (Portugalia)  – Landrieu/Lorentz (Francja) 3:0 (11:8, 11:7, 11:9)