Tenis stołowy: Ma Long wygrywa w Liverpoolu!

Chińczyk Ma Long okazał się najlepszy w turnieju Pucharu Świata mężczyzn w tenisie stołowym, który odbył się w Londynie. Drugi zawodnik rankingu ITTF w finale pokonał drużynowego brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Niemca Timo Bolla. W fazie pucharowej nie miał sobie równych.

Ma Long do gry wprowadzał się bardzo powoli. W pierwszym meczu stracił seta z Rumunem Adrianem Criscanem, kolejne spotkanie – z Tajwańczykiem Chih-Yuan Chuangiem – przegrał 0:4. W ostatnim spotkaniu fazy grupowej pokonał wyraźnie reprezentanta gospodarzy – Paula Drinkhalla i awansował do ćwierćfinałów. Tam rozpoczął się prawdziwy koncert jego gry. Najpierw ograł do zera Duńczyka Michaela Maze, a następnie rozbił swojego rodaka Xu Xina, by w wielkim finale nie pozostawić złudzeń Niemcowi Timo Bollowi. Na podium zawodów znalazł się jeszcze jeden zawodnik z Europy – Białorusin Vladimir Samsonov.

Puchar Świata to prestiżowy turniej rozgrywany raz do roku. Jego tradycja sięga 1980 roku. Występują w nim tylko najlepsi zawodnicy, którzy trafiają tam na podstawie swojej pozycji w rankingu ITTF. Największym polskim sukcesem był triumf w tych zawodach Andrzeja Grubby w 1988 roku.

1/2 finału:

Timo Boll (Niemcy) – Vladimir Samsonov (Białoruś)   4:2 (7:11, 8:11, 11:2, 11:7, 11:7, 12:10)

Ma Long (Chiny) – Xu Xin (Chiny)   4:0 (11:4, 11:4, 11:4, 11:8)

Mecz o 3. miejsce:

Vladimir Samsonov (Białoruś) – Xu Xin (Chiny)   4:2 (11:8, 11:5, 7:11, 11:1, 6:11, 11:6)