Tenis stołowy – Spanish Open: Saki Shibata i Kim Minhyeok triumfatorami

Triumfami Japonki Saki Shibaty oraz Koreańczyka Kim Minhyeoka zakończył się turniej Spanish Open. W hiszpańskiej Guadalajarze zabrakło światowej czołówki na czele z reprezentantami Chin.

W wielkim finale singlistek doszło do pojedynku Japonek. Saki Shibata zmierzyła się w nim z Hitomi Sato. Mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęła pierwsza z nich. W pierwszym secie oddała rywalce tylko 5 punktów. W drugiej partii gra się wyrównała, ale ponownie dzięki świetnej końcówce lepsza okazała się Shibata. Chwilę poźniej było już 3:0. Wówczas nastąpił zwrot akcji. Coraz więcej akcji zaczęła kończyć Sato. Efektem czego były wygrane dwa kolejne sety. Szósta partia padła jednak łupem turniejowej piątki, która przypieczętowała swój triumf. Warto dodać, że Guadalajara jest dla Shibaty niezwykle szczęśliwa, bowiem dzień wcześniej triumfowała w rywalizacji zawodniczek do 21. roku życia.

Saki Shibata (Japonia) – Hitomi Sato (Japonia) 4:2 (11:5, 11:9, 11:6, 13:15, 6:11, 11:7)

Finał mężczyzn nie stał na tak wysokim poziomie. Przed szansą przerwania hegemonii Azjatów stanął Austriak Robert Gardos, który w drodze do finału pokonał między innymi Irańczyka Nimę Alamiana. Jednakże aby tego dokonać musiał w finale ograć Koreańczyka Kim Minhyeoka. W pierwszej partii Kim wygrał 11:9, ale chwilę poźniej po fantastycznej grze wyrównał Gardos. Kolejne dwa sety były popisem Azjaty. Pięć oraz sześć oczek oddanych w dwóch kolejnych odsłonach przybliżyły go do pierwszego triumfu w cyklu ITTF Challenge Series. Interesujący przebieg miał piąty set. Austriak prowadził w nim 9:6, ale cztery kolejne punkty trafiły na konto Kima. Europejczyk obronił jeszcze piłkę meczową i po następnej akcji był blisko nawet poprawy rezultatu na 2:3. Kluczowe piłki wygrał jednak Azjata, dzięki czemu przypieczętował największy zwycięstwo w seniorskiej karierze.

Kim Minhyeok (Korea Płd.) – Robert Gardos (Austria) 4:1 (11:9, 5:11, 11:5, 11:6, 14:12)