Tenis – Wimbledon: Federer na drodze ku historii!

Szwajcar Roger Federer pokonał Czecha Tomasa Berdycha 7:6(4), 7:6(4), 6:4 w półfinale Wimbledonu i w niedzielę jego nazwisko może być grawerowane na pamiątkowej tablicy po raz 8 w historii. W Erze Tenisa Open nikt nie dokonał tej sztuki w All England Club.

Półfinały na kortach trawiastych przy Church Road rozpoczęły się od meczu Marina Cilica z Chorwacji i Sama Querreya ze Stanów Zjednoczonych. Po trzech godzinach wygrał Chorwat rozstawiony w Wimbledonie z „siódemką” 6:7(6), 6:4, 7:6(3), 7:5. Dla niego to drugi finał Wielkiego Szlema, w 2014 roku wygrał US Open w decydującym spotkaniu wygrywając z Keiem Nishikori (Japonia), a wcześniej pokonując w trzech setach Rogera Federera.

W finale chorwacki tenisista zagra z Rogerem Federerem, który w trzech setach pokonał Tomasa Bedycha w ich 25. spotkaniu. Dla Helweta to 19. zwycięstwo w konfrontacji z Czechem. Trzeba jednak podkreślić że Berdych robił co mógł dzisiaj na korcie, aby wygrać ze Szwajcarem przynajmniej seta…, ale sił i argumentów starczyło tylko na rozegranie dwóch setów na pełnym dystansie gemów. Oba tie-breaki zakończyły się zwycięstwem Federer do czterech punktów. A trzeci set wynikiem 6:4 zamknął półfinałowe starcie i otworzył rozważania o ósmym zwycięstwie Rogera Federera w Wimbledonie. Ostanie miało miejsce w 2012 roku, po finale z Andy Murrayem.

Finał The Championships mężczyzn w niedzielę o godzinie 15:00 czasu polskiego. Jutro natomiast o 15:00 finał singla kobiet pomiędzy Amerykanką Venus Williams a Hiszpanką Garbinie Muguruzą. Po jego zakończeniu na kort centralny Wimbledonu wyjdą Łukasz Kubot (Polska) i Marcelo Melo (Brazylia) oraz Oliver Marach (Austria) i Marte Pavić (Chorwacja), aby zagrać o tytuł w deblu.

Wimbledon, półfinały gry pojedynczej

Marin Cilić (Chorwacja) [7] – Sam Querrey (USA) [24] 6:7(6), 6:4, 7:6(3), 7:5

Roger Federer (Szwajcaria) [3] – Tomas Berdych (Czechy) [11] 7:6(4), 7:6(4), 6:4