Tenis ziemny – Wimbledon: Niespodziewany koniec przygody Janowicza z Wimbledonem

Po udanym występie na turnieju w Halle (Polak dotarł do ćwierćfinału) dającym nadzieje na osiągnięcie dobrego wyniku w Wielkim Szlemie, Jerzy Janowicz niespodziewanie zakończył swój udział na tegorocznym Wimbledonie już po pierwszej rundzie, przegrywając z Marselem Ilhanem 7:6(7:4), 6:4, 6:7(4:7), 6:3.

Zbyt silnym przeciwnikiem dla Polaka, który w 2013 roku dotarł do półfinału tych prestiżowych zawodów okazał się być zajmujący obecnie 80. miejsce w rankingu ATP 28 letni turecki tenisista, który do tej pory w swoich występach w turniejach wielkoszlemowych docierał najdalej do II rundy.

Początek pojedynku był bardzo wyrównany, o czym świadczyć może brak przełamań w pierwszym secie. O tym kto zapisze pierwszą partię na swoje konto zadecydować musiał więc tie-break. Znacznie lepiej rozstrzygającego gema rozpoczął Janowicz prowadząc 3:0, lecz dzięki błędom Polaka i dobrym serwisom pięć kolejnych punktów zdobył Ilhan doprowadzając do stanu 3:5. Łodzian zdołał dopisać na swoje konto jeszcze jedno oczko, jednak ostatecznie to turecki tenisista wygrał tie – breaka 7:4 i pierwszego seta 7:6.

Druga partia do stanu 2:2 zdawała się mieć bliźniaczy przebieg do poprzedniej, w tym momencie nastąpiło pierwsze przełamanie w meczu, na korzyść Turka. Janowicz jednak błyskawicznie nadrobił straty doprowadzając tym samym do ponownego remisu. Mimo to po raz kolejny po zaciętym gemie Polak nie potrafił utrzymać swojego serwisu i to Ilhan wyszedł na prowadzenie 4:3. Łodzianinowi nie udało się zniwelować tej przewagi i ostatecznie przegrał seta w stosunku 6:4.

W trzeciej z kolei partii podobnie jak w pierwszej obaj tenisiści pewnie wygrywali gemy przy swoich serwisach. Z powodu braku przełamań po raz kolejny w tym meczu konieczne było rozegranie tie –breaka. Ponownie decydująca rozgrywkę rozpoczął lepiej Janowicz prowadząc 2:0, jednak rywal dzięki dobremu serwowaniu i dwukrotnym przełamaniu Jurka doprowadził do stanu 2:4. Mimo to Polak dzięki kilku ryzykownym akcjom, zdobył 5 punktów z rzędu i wygrał tego gema 7:4, a także całego seta 7:6.

Mogło się wydawać, że po wygraniu trzeciej partii gra Janowicza zacznie wyglądać o wiele lepiej , jednak zbyt duża nerwowość i ilość popełnianych błędów sprawiła, że Polak już w swoim pierwszym gemie serwisowym dał się przełamać. Turecki tenisista szybko wyszedł na prowadzenie 3:0. Polakowi nie udało się odrobić już strat, mimo iż miał na to szanse w 5 gemie, jednak nie wykorzystał break pointa. Po zaciętej walce przy stanie 5:3 i obronieniu dwóch piłek meczowych ostatecznie przegrał czwartego seta 6:3.

Janowicz przez całe spotkanie wyraźnie nie radził sobie z serwisem rywala, jego returny były wyjątkowo nieskuteczne. W całym meczu popełnił w sumie 39 niewymuszonych błędów (przy dziesięciu mniej rywala), w tym 7 podwójnych błędów serwisowych.

Po odpadnięciu z Wimbledonu, Jerzy Janowicz wraca do Polski, gdzie będzie przygotowywać się do meczu w Pucharze Davisa przeciwko Ukrainie, który odbędzie się w dniach 17-19 lipca w Szczecinie.

ATP Wimbledon, I runda singla:

Marsel Ilhan (Turcja, 80) – Jerzy Janowicz (Polska, 47) 7:6(7:4), 6:4, 6:7(4:7), 6:3.

Marta Hatłas

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password