„To będzie mój najważniejszy start w tym sezonie” – rozmowa z Ryszardem Gurtlerem

Za kilka dni pojedzie do odległego Tajwanu by rozpocząć rywalizację w Mistrzostwach Świata Juniorów w łyżwiarstwie figurowym. O stresie przed debiutem na tak dużej imprezie i aktualnej formie opowiedział nam solista Ryszard Gurtler.

Przed Tobą pierwszy w karierze występ na juniorskich mistrzostwach świata. Stresujesz się nieco przed startem?

Jak na razie stres jest taki jak przed każdym innym startem. Największy stres przyjdzie zapewne przed samym startem i na pewno będzie bardziej odczuwalny niż przed występem w zawodach niższej rangi.

Twój wyjazd na MŚJ był pewny już od jakiegoś czasu. Udało się zatem popracować nad programami i przygotować dobrą formę?

Do startu w Mistrzostwach Świata Juniorów przygotowywałem się w zasadzie już od początku obecnego sezonu, bo wiedziałem, że to będą moje najważniejsze zawody w tym sezonie. Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie, ale chyba dało to efekty, bo wydaje mi się, że zarówno forma jak i programy są na dobrym poziomie.

Celem jest zatem…

…awans do programu dowolnego. Jeśli uda mi się pojechać na Tajwanie oba programy, czyli znaleźć się w najlepszej „24”  to będę naprawdę zadowolony.

Ten sezon jest najbardziej udanym w Twojej dotychczasowej karierze. Poza kwalifikacją na MŚJ udało Ci się złamać barierę 130 punktów. Co sprawiło, że zacząłeś jeździć na tak dobrym poziomie?

Wydaje mi się, że tak dobry poziom mogłem osiągnąć już w ubiegłym roku. Niestety nabawiłem się kontuzji, przez co praktycznie cały poprzedni sezon miałem z głowy. Powodem tej lepszej dyspozycji jest pewnie fakt, że nauczyłem się nowych, trudniejszych skoków, które dają możliwość uzyskiwania lepszych wyników punktowych.

W końcówce 2016 roku mogłeś cieszyć się ze zwycięstwa w zawodach Tirnava Edea Ice Cup na Słowacji. To chyba najważniejszy sukces w Twoim sportowym CV?

To prawda, to chyba mój największy jak do tej pory sukces międzynarodowy. Same zawody wspominam bardzo dobrze. Pojechałem tam co prawda zrobić minima techniczne na mistrzostwa świata juniorów, a przy okazji udało się wygrać, więc było naprawdę fajnie.

Mistrzostwa świata juniorów w tym roku odbędą się na Tajwanie. Jesteś przygotowany na zmianę strefy czasowej i klimatu? Miałeś okazję podróżować już do tak odległych miejsc?

Na zawodach tak daleko nie miałem jeszcze okazji startować. Bywałem jednak na wakacjach w nieco odleglejszych miejscach, więc myślę, że powinienem poradzić sobie z tymi zmianami.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z łyżwiarstwem figurowym? Nie jest to raczej sport do którego garnie się wielu młodych ludzi.

Moja przygoda z łyżwiarstwem zaczęła się w czasach szkolnych. W szkole do której chodziłem była klasa sportowa, do której chodził mój kolega. Później poszedłem na trening i tak mi się spodobało, że postanowiłem przepisać się do klasy sportowej i rozpocząć treningi na poważnie.

Na co dzień masz okazję trenować w Warszawie pod okiem Zbigniewa Turkowskiego. Jak oceniasz warunki do uprawiania łyżwiarstwa w Twoim mieście?

Wiadomo, że z warunkami do treningów nie jest u nas łatwo i w zasadzie w moim przypadku jest tak od zawsze. Na szczęście jakiś czas temu udało nam się znaleźć kilka wolnych godzin na lodowisku, dzięki czemu będę mógł spokojnie potrenować przed startem na mistrzostwach świata juniorów, bez konieczności dzielenia się lodem z tłumem innych osób.

Łyżwiarstwo figurowe wymaga od zawodników połączenia różnych umiejętności. Co uważasz za swoją najsłabszą, a co za najmocniejszą stronę?

Moją najsłabszą stroną jest na pewno rozciągnięcie. Ciągle jednak nad tym pracuję, dzięki czemu mogę wykonywać na tafli coraz trudniejsze elementy. Ta lepsza strona to chyba moja psychika. Nawet kiedy nie idzie mi na treningach, w trakcie zawodów potrafię się spiąć i pokazać się z bardzo dobrej strony.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia

Ja również dziękuję.

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password