„To nie są przypadkowi zawodnicy, którym akurat się udało” – wywiad z Patrycją Maliszewską

Niespełna tydzień temu startowała na Mistrzostwach Polski, a dwa tygodnie temu na Mistrzostwach Europy. Pomimo że wciąż jest aktywną zawodniczką, należącą do czołówki w kraju, z racji na swoje doświadczenie i zdobyte trofea w pełni zasłużenie wypowiada się jako ekspert. Patrycja Maliszewska dziś opowiada nam zarówno o ostatnich tygodniach, jak i o igrzyskach olimpijskich.

Po Mistrzostwach Polski napisałaś na instagramie: „Mistrza nie poznaje się po tym, że wygrywa, ale po tym co robi jak przegrywa”. Traktujesz swój start jako porażkę? Zdobyłaś w końcu dwa medale, do tego czwarte miejsce w klasyfikacji wieloboju. To bardzo dobry wynik.

Patrycja Maliszewska: Bardzo cieszę się z tego wyniku. Były to moje ostatnie zawody, jeśli chodzi o starty indywidualne w tym sezonie. Podczas swojej kariery znalazłam się i w pozycji liderki i w pozycji tej, która musi gonić. Zdarzyło się kilka nieprzyjemnych sytuacji, do których ten wpis może nawiązywać, ale w żadnym stopniu nie traktuję tego startu jako porażkę. Cieszę się, że mogłam wejść w rywalizację z dziewczynami, które są w kadrze. To daje mi taką myśl, że potrzebuję po prostu trochę więcej czasu, żeby wrócić na taki stały poziom, do którego wciąż dążę.

Kiedy rozmawialiśmy w kwietniu i powiedziałaś mi, że chcesz jechać na igrzyska byłem pełen podziwu. To była szaleńcza deklaracja, bo czasu było nieprawdopodobnie mało. Ale, co trzeba przyznać, od Twoich pierwszych startów po powrocie – od OZR w Opolu – do dzisiaj, postęp jest niewiarygodny. Mam wrażenie, że gdybyś miała jeszcze pół roku, zakwalifikowałabyś się na igrzyska.

Patrycja Maliszewska: Cieszy mnie, że widać ten postęp. Kiedy patrzę nieco wstecz – myślę, że to fajnie, że postawiłam sobie tak wysoki cel. Przygotowując się w grupie, w której trenują potencjalni przyszli olimpijczycy nie mogłam wręcz myśleć inaczej. Gdybym rzeczywiście pojechała na igrzyska, byłby to naprawdę wielki sukces. Wejście w sezon startowy, na arenę międzynarodową po takiej kontuzji, po tylu miesiącach bez startów na tym poziomie okazało się jednak trudne. Niezależnie od tego jak bardzo chciałam skupić się na sobie, na swoim progresie, to te Puchary nie były jednak takie jak zawsze do tej pory. To były kwalifikacje do igrzysk, co dało się wyczuć po atmosferze jaka panowała wśród zawodników. Mimo wszystko dałam się wciągnąć w tę gonitwę o igrzyska. A tak naprawdę powinnam cieszyć się tym, że dostałam szansę startowania na takich pucharach i znowu poczuć atmosferę Pucharu Świata. Każdy start cały czas napawa mnie pozytywnymi emocjami. Nawet gdy nie jechałam indywidualnie na Mistrzostwach Europy i gdy siedziałam na trybunach, co nie jest do końca przyjemne dla zawodnika, który ciągle może startować, cały czas czerpałam z tego radość. To mnie ciągle motywuje, wywołuje u mnie pozytywne emocje. Być może gdyby było nieco więcej czasu do kwalifikacji, ich finał byłby nieco inny i mielibyśmy obie siostry Maliszewskie na igrzyskach. Ale stało się jak się stało – ważne że widać progres. A jeśli jest progres, to ja tak łatwo nie odpuszczę.

W trakcie Mistrzostw Europy nieco z boku mogłaś też spojrzeć na jazdę swojej siostry. Było widać, w szczególności na 500 metrów, że ma moc. Szkoda, że miała też trochę pecha, ale ogólnie jej występ to dobry prognostyk przed igrzyskami. Zaznaczmy też, że nie była to dla niej impreza docelowa tego sezonu.

Patrycja Maliszewska: Tak jest – Natalia nie startowała nawet na Mistrzostwach Polski, aby uniknąć niepotrzebnych urazów, kontuzji. Cały czas jest w toku przygotowań do igrzysk – swoje pierwsze olimpijskie starty ma 10 lutego i to tam ma być w najwyższej formie. Na Mistrzostwach Europy rzeczywiście wyglądała dobrze, niestety upadła w trzecim wirażu. To się zdarza, taki jest ten sport. Trudno jest się doszukiwać w tej sytuacji jej błędu. Trzeba to przyjąć tak jak jest – upadła, tyle. Nie można tego roztrząsać i zastanawiać się co by było gdyby. Przechodzimy dalej i myślimy o tym, co możemy zrobić dalej.

Pozostając w temacie Mistrzostw Europy, zdobywałaś na nich medale – te indywidualne, ale także brąz w sztafecie. W 2015 roku ze swoją siostrą, Aidą Bellą i Paulą Bzurą wywalczyłyście brąz. Obecny sezon dla polskiej sztafety jest wyjątkowo pechowy. Zaczął się upadkiem Patrycji Markiewicz w Stanach Zjednoczonych, zakończył dyskwalifikacją na Mistrzostwach Europy. Mimo to śmiem twierdzić, że sztafeta w takim składzie jest w stanie walczyć o wysokie pozycje.

Patrycja Maliszewska: Patrząc realnie, jakie czasy trzeba jeździć, żeby uzyskać kwalifikację olimpijską, musiałybyśmy jeszcze zejść kilka sekund poniżej obecnego rekordu Polski. Ten skład, który mamy jest do dopracowania – jeśli wszystkie będziemy szybciej jeździć, robić szybsze zmiany, to na pewno pozytywnie możemy myśleć o kolejnym czteroleciu. W sztafecie trzeba zgrania i doświadczenia. My jeszcze nigdy nie walczyłyśmy w półfinałach czy finałach, nigdy nie mierzyłyśmy się z presją wyniku, z wyjściem na bieg w roli faworytek. Wciąż gonimy czołówkę – na pewno jest postęp, ale nie byłyśmy na początku sezonu faworytkami do wejścia do pierwszej „ósemki” klasyfikacji generalnej i zakwalifikowania się na igrzyska, bo to nie jest takie proste. Widać to zresztą po innych sztafetach. Choć pierwsza czwórka jest w miarę klarowna, o dalsze miejsca trzeba bić się do samego końca. A to jak wyjdzie zależy od wielu czynników. Poza tym wiadomo – kiedy na lodzie podczas biegu jest szesnaście zawodniczek, dużo niespodziewanych rzeczy może się wydarzyć. Ja cieszę się po tym sezonie z tego, że zrobiłyśmy postęp, ustanowiłyśmy nowy rekord Polski. Teraz musimy pracować nad tym dalej.

Zdecydowanie jest nad czym pracować, bo mamy w tej chwili w Polsce generację młodych, ciekawych łyżwiarek.

Patrycja Maliszewska: Bardzo dobrze, że tak się dzieje. Potrzebujemy młodych, utalentowanych dziewczyn i dobrego systemu szkolenia – żeby nastąpiła taka zdrowa walka o to, żeby być jak najlepszym. Niech ci młodzi zawodnicy gonią starszych, próbują udowodnić, że są lepsi. Świetnie, że jest sporo młodych talentów, bo dzięki temu wzrasta cały czas poziom polskiego short tracku. Każdy chce jeździć nie tylko najlepiej w Polsce, ale najlepiej na świecie.

Bycie najlepszym na świecie można udowodnić między innymi na igrzyskach olimpijskich. Ty miałaś okazję być na nich dwukrotnie – w Vancouver i w Soczi. Czym te zawody różnią się od takiego Pucharu Świata?

Patrycja Maliszewska: Atmosferą. Przed wyjazdem dużo się dzieje – są gratulacje, wszyscy życzą powodzenia. Dodatkowo to wielka impreza, transmitowana non stop w telewizji. Dziennikarze cały czas przychodzą, pytają. To coś, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Mierzymy się wtedy z rzeczami, które dla nas zdarzają się raz na cztery lata. Poza tym magia wioski olimpijskiej – widzimy wszystkich innych zawodników z innych dyscyplin – i Polaków i wszystkich innych olimpijczyków, których też na co dzień widujemy tylko w telewizji. Jest tam jedna wielka jadania, mamy super akredytację, która jest przepustką dosłownie do wszystkiego. Świetne jest otwarcie i zamknięcie igrzysk. No i wszędzie widzimy kółka olimpijskie. A oprócz tego? Oprócz tego wszystko inne jest tak samo jak zazwyczaj – 500 metrów to nadal cztery okrążenia, 1000 metrów – dziewięć okrążeń, a 1500 – trzynaście i pół…

Tak bajkowo to brzmi, kiedy o tym opowiadasz. Ja nieco zepsuję ten bajkowy obraz, pytając o Rosjan. Byłaś w Soczi na miejscu, teraz mamy ogromną aferę dopingową. Z ostatnich informacji wynika, że niemal cała short trackowa kadra Rosji może być wykluczona z igrzysk w Pjongczangu. Oskarżeni są wszyscy. Czy to możliwe, żeby wszyscy brali?

Patrycja Maliszewska: Nie chcę się wypowiadać na ten temat. Łatwo jest kogoś oskarżyć o cokolwiek i przypiąć mu łatkę. Nie chcę w ten sposób krzywdzić zawodników.

Nie wiadomo jeszcze zatem kto pojedzie do Korei spośród Rosjan, ale wiemy kto poleci tam spośród naszych zawodników. Mamy trójkę reprezentantów, których masz niemalże pod ręką. Natalię i Bartka dodatkowo możesz podpatrywać też na treningach. Jak z tej perspektywy oceniasz szanse naszych reprezentantów?

Patrycja Maliszewska: Samo to, że zakwalifikowali się na igrzyska, oznacza że są w TOP32 na świecie. To nie są przypadkowi zawodnicy, którym akurat się udało. Za sam fakt, że zdobyli przepustkę na igrzyska podczas bardzo trudnych kwalifikacji należą im się gratulacje. Ciężko przewidzieć co się stanie w Korei – jak będą ułożone biegi, jak zawodnicy poradzą sobie ze stresem, jaka będzie dyspozycja dnia poszczególnych osób. Do tego mamy sędziów, na których decyzje nie mamy wpływu – nie ma od nich odwołań czy protestów. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na starty. Trzymam kciuki za wszystkich, żeby po prostu pojechali najlepiej jak mogą. Najważniejsze dla naszej trójki będzie zapewne to, żeby przejść pewnie kwalifikacje – żeby poczuć lód, atmosferę, żeby zszedł z nich pierwszy stres. Jeśli to się uda, dalej będzie trochę łatwiej.

U nas za to odwrotnie – pierwsza część rozmowy za nami, a na pewno nie będzie łatwiej. Czeka nas małe typowanie, co w tej dyscyplinie jest rzeczą bardzo trudną. Postaramy się przewidzieć kto będzie mistrzem olimpijskim.

Patrycja Maliszewska: Dobra, spróbujmy.

Na początek weźmy pod lupę każdy z dystansów. Na 1500 metrów Koreańczycy zdominują?

Patrycja Maliszewska: Jeśli chodzi o kobiety zdominuje tu Azja. Moim zdaniem wygra Minjeong Choi. Świetnie jeździła na Pucharach Świata i czeka do igrzysk żeby potwierdzić swoją wielką formę. Jeśli chodzi o mężczyzn myślę, że walka w finale będzie się toczyła między którymś z Koreańczyków, a Sjinkie Knegtem. Jeśli będzie w finale dwóch Koreańczyków, pojadą tak żeby to któryś z nich wygrał. Jeśli będzie jeden – faworytem będzie dla mnie Sjinkie.

Przy 500 metrów pretendentów jest jeszcze więcej. Kto według Ciebie?

Patrycja Maliszewska: Chciałabym powiedzieć, że Natalia, ale stawka jest mocna. Tu też jest niesamowicie silna Minjeong Choi. Jest też Arianna Fontana, która będzie chciała się odegrać za Soczi. Jest Elise Christie, która będzie chciała zdobyć medal oraz Marianne St-Gelais, która będzie chciała namieszać na swoich ostatnich igrzyskach. Taki widzę finał – któraś z nich. Ale nie potrafię wskazać konkretnego nazwiska. U mężczyzn wygra Wu Dajing z Chin, o ile pojedzie tak, jak jechał w Seulu i w Szanghaju.

Wspomniałaś o Elise Christie. Jeszcze rok temu stawiałbym ją w ciemno, jeśli chodzi o złoto na 500 metrów. Wtedy miała kontuzję, potem nie przyjechała na Mistrzostwa Europy po czym wygrała Mistrzostwo Świata, zostając pierwszą Europejką w historii, która triumfowała na nich w klasyfikacji wielobojowej. Teraz historia się powtarza – kontuzja, brak Christie na Mistrzostwach Europy i na igrzyska znowu jedzie jako niepozorna zawodniczka.

Patrycja Maliszewska: Ona pokazała już, że może być najlepsza. Kiedy czuje się pewnie, to przy jej jakości i technice może to zrobić. Ale jest też taką zawodniczką, co było widać zresztą na Pucharach Świata, która bardzo szybko się gubi, gdy tylko pójdzie coś nie tak. Cztery lata temu przeżyła swój największy zawód, kiedy dostała trzy dyskwalifikacje. Teraz będzie walczyła o największe laury i szczerze życzę jej tego, żeby jej się udało. Mam nadzieję, że będzie w dobrej formie i zrobi dobre show.

Pozostaje nam 1000 metrów. Ja mam tu swojego kandydata, na którego bym może był nawet w stanie postawić pieniądze.

Patrycja Maliszewska: Ja nie, bo jest bardzo wielu zawodników na topowym poziomie. Wygrywa ten, kto popełni mniej błędów. Nie mam pojęcia, kto wygra u mężczyzn – zadecyduje forma dnia. U kobiet walka będzie raczej między Minjeong Choi, a Kim Boutin. Chciałabym, żeby triumfowała Kanadyjka, żeby nie było tak monotematycznie. Ale stawiam jednak na Choi, która jedzie u siebie.

A jeśli chodzi o sztafety? Ktoś będzie w stanie powalczyć z Koreańczykami?

Patrycja Maliszewska: Jeśli chodzi o zawody kobiece – w finale pojadą Koreanki, Chinki, Kanadyjki i któreś z Europejek. Walka o złoto myślę, że rozegra się między dwoma pierwszymi. Koreanki jadą u siebie, więc stawiam na nie. U mężczyzn Kanadyjczycy są mocni, Holendrzy potrafią też świetnie pojechać. No ale Chińczycy i Koreańczycy też są świetni. Dużo może zależeć od tego jak ułożą się półfinały i kto awansuje do finału.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password