„To są igrzyska, to jest taki wyścig zbrojeń” – wywiad z Jackiem Milasem

Snowboard będzie jedną z najbardziej widowiskowych dyscyplin na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Dlatego postanowiliśmy zadać kilka pytań jednemu z najlepszych sędziów snowboardowych na świecie, który będzie komentatorem podczas najbliższych igrzysk olimpijskich. Zapraszamy do lektury wywiadu z Jackiem Milasem.

Jesteś sędzią snowboardowym. Jak wygląda praca sędziego podczas zawodów?

W skrócie praca sędziego snowboardowego polega po prostu na dawaniu not. W konkurencjach freestyle’owych, które będą na igrzyskach (slopestyle, halfpipe, big air) od sędziego tak naprawdę zależy ranking. Sędzia patrzy na przejazd i daje notę od 0 do 100 punktów. Od sędziów snowboardowych zależy także cały przebieg trwania imprezy. Jeśli sędziowie dłużej myślą nad notami, to impreza trwa też dłużej. Dobra praca sędziego to nie tylko to, żeby dawać dobre noty (i mieć na nie mocne argumenty), ale także wydawać je szybko. Trzeba mieć bardzo szybkie rozpoznawanie trików, bardzo szybko wiedzieć kto w rankingu powinien być pierwszy, drugi, trzeci.

Jak ważny jest pierwszy przejazd zawodów? Czy są jakieś kryteria w ocenianiu przejazdów zawodników?

Każde zawody mają swoją skalę punktów. Zawsze dajemy notę od 0 do 100. Natomiast jeśli jest niższy poziom zawodów, to przejazd za 90 punktów może być znacznie inny niż na zawodach wyższej rangi. Pierwszy przejazd jest bardzo ważny, gdyż potem możemy do niego porównywać. Natomiast jeśli chodzi o kryteria to snowboard freestyle i freeski to jedyne dyscypliny, które ocenia się na zasadzie ogólnego wrażenia (overall impression). Sędziowanie nie jest tak ustrukturyzowane jak np w akrobatyce. Na notę (w zależności od konkurencji) składają się takie kryteria jak: trudność techniczna triku (technical difficulty), wykonanie (execution), wysokość (amplitude), różnorodność trików (variety) (w przypadku konkurencji gdzie jest ich więcej). Jest jeszcze kilka innych kryteriów t.j. np progression. W innych sportach olimpijskich tego nie ma i w snowboardzie to jest piękne, że ocenia się to, że zawodnik robi coś nowego lub inaczej. W snowboardzie zawodnik ma pełną dowolność tego, co zrobi. Nigdzie nie jest opisane jak powinno wyglądać np. perfekcyjne 360 – każdy zawodnik może mieć swój styl – na tym polega freestyle. Dlatego sędziowanie nie jest takie łatwe. Sędzia musi mieć rozeznanie, jakie triki w danym momencie są na topie, jakie triki są nowe. Trzeba umieć ocenić trudność techniczną tych trików, wykonanie.

Czy czujesz odpowiedzialność podczas sędziowania? Czy obawiasz się tego, że zawodnik może mieć pretensje do sędziów, gdyż uważa, że jego nota została zaniżona?

Sędziowie czują coś podobnego, co zawodnicy, którzy startują. W moim przypadku zawody powodują pewnego rodzaju mobilizację, która przekłada się na bardzo wysoki stopień koncentracji. To jest bardzo ważne, żeby podczas sędziowania być bardzo skoncentrowanym i dostrzegać jak najwięcej i jak najwięcej zapamiętać z tego przejazdu. Czy się obawiam pretensji? Myślę, że jest to część tej profesji. Jest to na porządku dziennym, że zawodnik lub trenerzy z zawodnikami podchodzą do sędziów po zawodach i się nie zgadzają z sędziami albo potrzebują wyjaśnień. W zasadzie jest to odrębna umiejętność sędziego: odpowiednio wytłumaczyć zawodnikowi, jakie było stanowisko sędziów i co wpłynęło na jego notę. Tutaj można powiedzieć, że im wyższa ranga zawodów, tym ta część jest trudniejsza, bo do sędziów podchodzą przecież gwiazdy światowego snowboardingu. Niewątpliwie istotna jest w takiej sytuacji pewność siebie i swoich sędziowskich umiejętności. Idealny scenariusz to taki, że zawodnik po rozmowie z sędziami przyznaje im rację. Czasami zawodnik wychodzi zdenerwowany, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że zawodnik sam siebie nie widzi w przejeździe i nie jest świadom błędów, które wykonuje. Często też głównym powodem takich pretensji są po prostu emocje i oczekiwania co do swojego wyniku.

Kiedyś wygrałeś międzynarodowe zawody sędziów snowboardowych. Na czym polegał ten egzamin?

Co roku odbywa się międzynarodowa kurskonferencja sędziowska, na którą przyjeżdżają najlepsi sędziowie na świecie. Jest ich kilka na świecie. Zawsze jest w Europie, Ameryce Północnej i w Azji. Dwa lata temu uzyskałem najlepszy rezultat wśród wszystkich sędziów na świecie. Najważniejsze elementy na takim egzaminie to umiejętność dokładnego rozpoznawania trików i dawanie właściwego rankingu.

Jaka jest najtrudniejsza konkurencja do sędziowania czy nie ma to większego znaczenia?

W zasadzie uważam, że wszystkie są podobnie wymagające. Wydawałoby się, że big air jest najprostszy, ale tutaj często zdarzają się największe problemy. Trudno powiedzieć czy któraś z konkurencji jest łatwiejsza. Wydaje się, że halfpipe jest teraz rzadszy, więc jest mniej doświadczonych sędziów. Na przykład prowadziłem szkolenia dla sędziów na Islandii, gdzie poziom sędziowania stoi na wysokim poziomie. Tam sędziowie świetnie rozpoznawali triki na railach i na skoczniach, ale mieli problemy z rozpoznawaniem w halfpipie np. czy jest to 540 czy 720.

Jakie były najważniejsze zawody, które przyszło Ci sędziować?

Trudno powiedzieć. Sędziowałem Puchary Świata przed igrzyskami i tam zjeżdżają się najlepsi, aby walczyć o igrzyska olimpijskie. Myślę, że na pewno te zawody są na najwyższym poziomie. W zeszłym sezonie sędziowałem Puchar Świata w halfpipie w Mammoth Mountain, a także slopestyle i big air w Stoneham i Quebecu.

Przed nami igrzyska olimpijskie. W Pjongczangu na igrzyskach zadebiutuje Big Air. Będzie to wielki krok dla popularności tej konkurencji?

Na pewno jest to dobrze, że pokazują kolejną konkurencję freestyle’ową. Na pewno przyczyni się to do popularności tej konkurencji. Natomiast ciekawe jak zostanie to odebranie przez ludzi, którzy będą to oglądać. Freestyle patrząc na oglądalności konkurencji na igrzyskach prezentuje się całkiem nieźle. Slopestyle był jedną z konkurencji, która miała największą oglądalność. Ciekaw jestem, jak to będzie z big airem.

Wydaje się, że gwiazdą igrzysk powinna być Anna Gasser. Jeśli Austriaczka „zrobi swoje” w Big Air to rywalki nie mają z nią szans. Myślisz, że zdoła się również zmobilizować na walkę o złoto w slopestyle’u?

W Big Air patrząc na wyniki jest bezkonkurencyjna. Jest to bardzo silna zawodniczka, która bardzo dobrze czuje się w powietrzu. Należy wiedzieć, że zanim Anna Gasser zaczęła jeździć na snowboardzie była w kadrze narodowej Austrii w akrobatyce. W slopestyle’u wydaje mi się, że patrząc na jej ostatnie przejazdy także uchodzi ona za faworytkę. Natomiast w slopestyle’u może mieć jednak większą konkurencję niż w Big Air. To nie znaczy, że ona wygra. To są igrzyska, to jest taki wyścig zbrojeń. Czasami zawodnicy nie chcą wcześniej pokazać swojej największej formy i mogą zdarzyć się niespodzianki.

Jak oceniasz szanse 16-letniej Zoi Sadowski-Synott, która jest już wicemistrzynią świata?

Zoi Sadowski-Synott jest to młoda zawodniczka z potencjałem. Jest to na pewno zawodniczka na finał igrzysk. Pytanie, czy na złoty medal. Trudno powiedzieć, zależy jakie triki zrobi.

Niezwykle ciekawie zapowiada się męski halfpipe. Szykuje się amerykańsko-japoński pojedynek.

Jeśli chodzi o halfpipe, to od igrzysk w Turynie jest to zawsze pytanie czy złoto zdobędzie Shaun White czy ktoś inny. Patrząc na przejazd Shauna White’a w Pucharze Świata w Snowmass, to po raz kolejny pokazuje, że wyrasta na głównego faworyta, ale depczą mu po piętach. To już nie jest tak jak w Vancouver czy w Turynie. W Soczi nawet nie wskoczył na podium, ale mógł mieć tutaj wpływ zły stan halfpipe’u na te wyniki. Jest kilku zawodników, którzy depczą mu po piętach. Na pewno jest to Australijczyk Scotty James. Pokonał on Shauna White’a na evencie testowym rok temu w Korei. Są też silni Amerykanie Chase Josey i Jake Pates, czy Japończycy. Yuto Totsuka, czyli nowa twarz w halfpipie, ale jego przejazd w Snowmass był fenomenalny. Choć może to właśnie Ayumu Hirano jest największym zagrożeniem Shauna – srebrny medalista ZIO w Soczi.

Czy do walki włączy się aktualny mistrz olimpijski Jurij Podlatczikow?

Jurij Podlatczikow też może zaskoczyć. W zasadzie każdy zawodnik może zdobyć złoty medal. Jurij Podlatczikow zaskoczył zdobywając złoty medal w Soczi. Jest to zawodnik, który może nie jedzie tak równo jak inni i miał kontuzję na koniec poprzedniego sezonu. Miał naderwane więzadła krzyżowe i teraz powraca on do formy. Trudno powiedzieć, czy formę odbuduje na igrzyska. Zawsze jest to zawodnik, na którego trzeba uważać.

Masz swoich kandydatów na sprawienie niespodzianki podczas igrzysk w snowboardowym freestyle’u?

Tutaj kandydatów jest bardzo sporo. Puchary Świata w tym sezonie nie są zapełnione najlepszymi zawodnikami. Niektórzy zawodnicy trenują, żeby pokazać najwyższą formę podczas igrzysk. Są to: Tiarn Collins, Mons Roisland, Julia Marino, Katie Ormerod, Yuto Totsuka, Naito Ando, Kyle Mack, Maddie Mastro i Queralt Castellet.

Rozmawiał Kamil Karczmarek

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password