„To wielka rzecz, którą robię dla Kosowa” – wywiad z Albinem Tahiri

Kosowo to jedno z najmniej doświadczonych państw jeśli chodzi o występy na igrzyskach olimpijskich. Jak dotychczas zawodnicy z tego kraju, który w MKOl-u zrzeszony jest od 2014 roku, pokazali się na nich tylko raz – w 2016 roku na letniej imprezie w Rio. Letni debiut był udany, okraszony złotem judoczki Majlindy Kelmendi. Teraz czas na debiut zimowy. Do Pjongczang uda się jeden zawodnik – alpejczyk Albin Tahiri, z którym udało nam się porozmawiać.

Zdjęcie udostępnione przez Albina Tahiri

ENGLISH VERSION

Szymon Frąckiewicz: Zacznijmy od kilku pytań na temat Twojej kariery. Jak zaczęła się twoja przygoda z narciarstwem alpejskim?

Albin Tahiri: Zacząłem jeździć na nartach kiedy miałem 7 lat. Należy wspomnieć, że mieszkam w Słowenii, gdzie narciarstwo alpejskie jest bardzo popularne, szczególnie w moim regionie. Był to więc łatwy wybór. Mój ojciec zapisał mnie do jednego klubu… I się zaczęło.

Zdjęcie udostępnione przez Albina Tahiri

SF: W zeszłym roku startowałeś na Mistrzostwach Świata w Sankt Moritz. Jak wspominasz swoje występy?

AT: Występy w Sankt Moritz były niesamowite. Będzie to prawdopodobnie najlepsze doświadczenie w moim życiu, poza tegorocznymi igrzyskami, ponieważ był to mój pierwszy start na tak wielkiej imprezie. Organizacja była na najwyższym poziomie, stoki były świetnie przygotowane, a atmosfera była wspaniała. Jak dotąd najlepsze dwa tygodnie mojego życia.

Albin Tahiri cieszy się na mecia zjazdu w trakcie Mistrzostw Świata w Sankt Moritz 2017 //Zdjęcie: Michael Kappeler/dpa/Alamy Live News, udostępnione przez Albina Tahiri

SF: Co możesz powiedzieć o swoich niedawnych startach w Pucharze Świata w Wengen? Rywalizacja na Lauberhornie musi być czymś niemożliwym do zapomnienia.

AT: Tak, Wengen również jest czymś niezapomnianym. Wszystko jest tutaj wyjątkowe: od wioski i pociągów, po stok, który jest naprawdę trudny. Trasa zjazdowa jest bardzo długa i wykańczająca, ale i również wielce interesująca. Jest kilka skoków, stromizn, wypłaszczeń, są odcinki proste, jak i zakręt w kształcie litery S, po którym wjeżdżasz do tunelu. Po prostu niesamowite.

Albin Tahiri podczas zjezdu w Wengen //Zdjęcie: GEPA pictures/ Mario Kneisl, udostępnione przez Albina Tahiri

SF: Już niespełna miesiąc pozostał do igrzysk w Pjongczang. Będziesz pierwszym reprezentantem Kosowa w historii zimowych igrzysk. Jakie ma to dla ciebie znaczenie?

AT: Wiele to dla mnie znaczy. Prawdopodobnie wciąż nie do końca zdaję sobie z tego sprawę, ponieważ jest to naprawdę wielka rzecz, którą robię dla Kosowa. To będzie historyczny moment zarówno dla mnie, jak i dla kraju.

SF: Wypracowałeś minimum w każdej konkurencji. Musiało to być bardzo ciężkie do osiągnięcia. Możesz opowiedzieć nam nieco o swojej drodze do Pjongczang?

AT: Tak, startuję w każdej konkurencji, mimo że preferuję raczej te szybkościowe. Bardzo trudno jest startować w każdej. Zeszłej zimy codziennie miałem inny wyścig, tylko po to by zebrać wystarczająco FIS-punktów, by się zakwalifikować. Z końcem sezonu byłem kompletnie wyczerpany.

Albin Tahiri w trakcie treningu slalomu //Zdjęcie udostępnione przez Albina Tahiri

SF: Jakie są twoje cele na igrzyska?

AT: Odpowiem na to w ten sposób: to sport rozgrywany na świeżym powietrzu, gdzie wszystko się może zdarzyć. Na końcowy rezultat wpływ ma wiele czynników, od warunków atmosferycznych i szybkich nart, po czysty przejazd. Chcę się pokazać z jak najlepszej strony i sprawić, by ludzie byli ze mnie dumni. Liczę na jak najlepsze wyniki.

Albin Tahiri podczas zjazdu w Wengen //Zdjęcie: GEPA pictures/ Mario Kneisl, udostępnione przez Albina Tahiri

SF: Dla Kosowa to dopiero drugi start na igrzyskach, licząc zarówno letnie, jak i zimowe edycje. Tak więc, niezależnie od wyników, piszesz historię. Jak się z tym czujesz?

AT: Jak już wspomniałem, wciąż nie do końca to do mnie dociera. Robię to dla siebie, dla rodziny i dla wszystkich obywateli Kosowa. Mam szansę pokazać im drogę do sukcesu i szansę na lepszą przyszłość.

SF: Jakie są perspektywy na rozwój olimpizmu w Kosowie?

AT: Przed nami wiele pracy by doścignąć najlepszych. Jednakże, od czegoś trzeba zacząć. To dopiero początek, liczę że będziemy kontynuować pracę w tym kierunku. Myślę, że przyszłość będzie dla nas dobra.

Albin Tahiri wraz ze sztabem //Zdjęcie udostępnione przez Albina Tahiri

SF: Na koniec zapytam o przyszłość narciarstwa alpejskiego w Kosowie. Usłyszymy wkrótce o czołowych narciarzach z Kosowa?

AT: Pojawiają się nieźli zawodnicy, z którymi warto pracować. Mam nadzieję, że posłuchają moich rad i będą mnie mieli za wzór. Zobaczymy, może pojawi się jakaś narciarska gwiazda. Mamy wielkie gwiazdy w judo, dlaczegóż by nie w narciarstwie?

Albin Tahiri na Mistrzostwach Świata 2017 w Sankt Moritz //Zdjęcie udostępnione przez Albina Tahiri

SF: Czy w Kosowie są jakieś stoki narciarskie na wysokim poziomie? Może mógłbyś polecić jakiś? Słyszałem o jednym w Brezovicy.

AT: W Kosowie jest kilka naprawdę fajnych stoków. Poza wspomnianą Brezovicą dobre stoki można znaleźć w pobliżu miasta Peć, ośrodek narciarski w Brod i w Dragashu. Polecam jednak Brezovicę, gdyż jest tam najwięcej stoków i jest też rajem do jazdy poza trasami.

Szymon Frąckiewicz537 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Fan muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password