Tokio 2020: Budżet igrzysk zredukowany

Organizatorzy kolejnych letnich igrzysk olimpijskich, które już za niespełna trzy lata zagoszczą do Tokio poinformowali o redukcji budżetu przeznaczonego na tę imprezę. Obecnie wynosi on 12,6 miliarda dolarów, czyli o ponad miliard mniej względem wersji przedstawionej rok temu.

Presja związana z obciążeniami funduszów publicznych w Japonii, a także stanowisko MKOL-u zachęcające do cięć budżetowych zmobilizowały organizatorów igrzysk olimpijskich w Tokio do zredukowania finansów przeznaczonych na te zawody. Nie jest to jednak koniec działań organizatorów, którzy planują dalsze redukcje kosztów. Będą one dotyczyły w szczególności kwestii transportu, zakwaterowania oraz bezpieczeństwa.

Zgodnie z obecnymi wyliczeniami komitet organizacyjny igrzysk pokryje koszty w wysokości 5,6 miliarda dolarów, a władze miasta Tokio i rząd japoński zwiększą pulę o kolejne 7 miliardów dolarów. Budżet komitetu organizacyjnego pokrywają głównie dochody ze sprzedaży biletów oraz sprawy sponsorskie. Jednakże dyrektor finansowy komitetu Hidemasa Nakamura przyznał, iż potrzeba jeszcze ok. 200 mln dolarów wśród potencjalnych przychodów, a zarazem zapowiedział dalsze poszukiwania sposobów na uzyskanie dodatkowego finansowania.

Kolejna wersja budżetu zapowiedziana została na koniec przyszłego roku.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password