Tokio 2020: Cesarz Akihito nie otworzy igrzysk

Cesarz Japonii Akihito ogłosił, że z dniem 30 kwietnia 2019 przestanie pełnić funkcję głowy państwa. Abdykacja oznacza, że igrzyska w Tokio otworzy jego następca.

Cesarz Akihito objął tron po śmierci najdłużej panującego w historii Japonii swojego ojca cesarza Hirohito w 1989 roku. Pierwsze wzmianki o abdykacji pojawiły się w lipcu 2016 roku, a w sierpniu schorowany cesarz (mający za sobą walkę z rakiem prostaty oraz operację serca) wygłosił orędzie do narodu, w którym prosił o zrozumienie decyzji. Oficjalnie datę abdykacji ogłoszono 1 grudnia 2017 roku.

Jako głowa państwa cesarz Japonii miał status boski i faktyczną władzę do kapitulacji tego kraju i zakończenia II wojny światowej. Obecnie rola cesarza sprowadza się jedynie do funkcji reprezentacyjnych. Jedną z nich miało być otwarcie igrzysk w 2020 roku – dokona go książę Naruhito, który wraz z abdykacją ojca obejmie Chryzantemowy Tron i zostanie 126. cesarzem Japonii.

Wojciech Nowakowski2374 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password