Tokio 2020: Karatecy rozpoczynają batalię o igrzyska. Polacy powalczą o Tokio?

Nowy, 2018 rok dla przedstawicieli wielu dyscyplin oznacza początek walki o start w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W tej grupie są m.in. karatecy, którzy startem w styczniowych zawodach Premier League, rozpoczną batalię o igrzyska w 2020 roku. 

Embed from Getty Images

Zasady kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Tokio nie są jeszcze znane, aczkolwiek w kuluarach mówi się, że największy wpływ na podział przepustek, będzie miał ranking olimpijski. Punkty do niego zdobywać będzie można m.in podczas zawodów Series A i Premier League.

I to właśnie te drugie zawody, wyżej punktowane i bardziej prestiżowe, od nowego roku ulegną znacznej zmianie. Wcześniej start w turniejach tej rangi był otwarty dla wszystkich karateków. Teraz w zawodach Premier League występować będą jedynie ci zawodnicy, którzy wykazują odpowiednio wysoką formę, odzwierciedloną w dobrej pozycji w rankingu WKF (World Karate Federation). Udział w turniejach brać będzie mogło tylko 64 zawodników w każdej z kategorii, a pierwszeństwo zgłoszeń będą mieć zawodnicy plasujący się w pierwszej „50” światowego rankingu, którzy następnie będą uzupełniani zawodnikami z niższych lokat w rankingu. Inną istotną zmianą jest fakt, że w jednej konkurencji startować będzie mogło maksymalnie dwóch karateków z jednego kraju.

W praktyce oznacza to zatem, że szanse udziału w zawodach Premier League, a w konsekwencji także walki o igrzyska olimpijskie w Tokio, będą mieć zawodnicy z pierwszej „100” rankingu WKF. Aktualnie tak wysokie miejsca w klasyfikacji zajmuje dziesięć Polek i czterech Polaków.

Przypomnijmy, że w tym roku odbędzie się siedem turniejów w cyklu Premier League. Pierwsze zaplanowano na koniec stycznia w Paryżu, a na liście startowej znajduje się aktualnie pięcioro Polaków – Magdalena Nowakowska (kumite, -50 kg), Dorota Banaszczyk i Natalia Szponder (kumite, -55 kg) oraz Maciej Boguszewski (-75 kg) i Michał Bąbos (+84 kg).

Polacy w TOP100 rankingu WKF:
26. Dorota Banaszczyk (kumite, -55 kg)
50. Kamila Warda (kumite, -68 kg)
51. Magdalena Nowakowska (kumite, -50 kg)
51. Sara Elwart (kumite, -61 kg)
57. Natalia Szponder (kumite, -55 kg)
64. Daria Grabska (kumite, -50 kg)
86. Olga Chmielewska (kata)
87. Justyna Gradowska (kumite, -61 kg)
87. Berenika Prządka (kumite, +68 kg)
100. Kinga Harast (kumite, +68 kg)

37. Michał Bąbos (kumite, +84 kg)
58. Bartosz Mączka (kata)
68. Kamil Warda (kumite, -84 kg)
88. Maciej Boguszewski (kumite, -75 kg)

 

 

Mateusz Górecki2043 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password