Tokio 2020: Medale olimpijskie z odzysku

Medale igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku zostaną zrobione ze starych telefonów komórkowych i innych popularnych gadżetów elektronicznych – ujawnił rzecznik komitetu organizacyjnego Hikariko Ono. Proces recyklingu w produkcji krążków olimpijskich wykorzystano także podczas igrzysk w Vancouver 2010 i Rio de Janeiro 2016. 

Po raz pierwszy taką metodę produkcji medali zastosowano w 2010 roku przed zimowymi igrzyskami w Vancouver. Wówczas część materiałów tworzących krążki pochodziła z odzysku. Podobnie było w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Organizatorzy igrzysk potwierdzili, że planują przeniesienie niektórych konkurencji z Tokio w inne regiony kraju m.in. w rejon Fukushima, który został zniszczony podczas tsunami w 2011 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta podczas posiedzenia Rady prefektury Fukushima, które odbędzie się 6 grudnia.

Japończycy odrzucili pomysł budowy w Tokio Parku Wodnego, gdzie miały zostać rozegrane konkurencje wioślarskie i kajakarskie. Niestety koszt budowy obiektu siedmiokrotnie przekracza założony plan. Eksperci mają alternatywę. Chcą przenieść zawody w inny rejon Japonii – do prefektury Miyagi położonej na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu nad Oceanem Spokojnym.

Propozycja ta nie przekonała komitetu organizacyjnego, który twierdzi, że koszty transportu, budowy infrastruktury, zapewnienia bezpieczeństwa , mogą być wyższe niż sama budowa Parku Wodnego.

Wspomniany problem, nie jest jedynym z jakim zmagają się organizatorzy. Wcześniej zdecydowano o przeniesieniu poza Tokio koszykówki i taekwondo, a ostatnio kolarstwa, którego konkurencje odbędą się w Izu, 145 km na południowy-zachód od stolicy.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password