Tokio 2020: Nowinki technologiczne poprawią bezpieczeństwo podczas igrzysk

Ochrona tysięcy sportowców, trenerów, działaczy i kibiców – to wyzwanie przed którym stają kolejni organizatorzy igrzysk olimpijskich. Nie inaczej będzie podczas olimpiady w Tokio, gdzie dużą część systemu poprawy bezpieczeństwa organizatorzy mają zamiar oddać w ręce specjalnie na tą okazję konstruowanych nowoczesnych technologii. 

Rozwój japońskiego rynku pracy, jaki nastąpił w ostatnich latach sprawił, że w Kraju Kwitnącej Wiśni gwałtownie spadła liczba ochroniarzy. Na rynku jest sześć razy więcej ofert zatrudnienia niż chętnych do pracy w tym zawodzie. Sytuacja taka zmobilizowała japońskie firmy do zaprojektowania nowoczesnych urządzeń, które podczas igrzysk w stolicy Japonii powstałą lukę będą musiały zapewnić.

Detektory materiałów wybuchowych zamontowane w specjalnych bramach – nad takim zadaniem pracują obecnie inżynierowie w koncernie Hitachi. Brama taka umożliwi wykrycie cząstek materiałów wybuchowych (tj. trotyl, heksogen), które pozostają na ciele i ubraniu osoby, która miała kontakt z takimi materiałami. Technologia ta ma obsłużyć nawet 1200 osób w ciągu godziny, a jej skuteczność ma być wcześniej testowana w strategicznych obiektach kraju jak np. elektrownie.

Mitsubishi Electric pracuje nad systemem kamer, który w połączeniu ze specjalnym algorytmem będzie mógł przewidzieć jak zatłoczone będzie konkretne miejsce dziesięć minut od dokonania obserwacji. Analizowana będzie między innymi liczba osób w okolicy i kierunki ich poruszania się.

Kolejnym tworem, jaki zostanie wykorzystany do poprawy bezpieczeństwa podczas igrzysk w Tokio będzie system wyławiający z tłumu osoby zachowujące się podejrzanie. Program stworzony przez firmę Fujitsu ma być w dużej mierze samodzielny i będzie w dużej mierze wykorzystywał technologię sztucznej inteligencji.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password