Tokio 2020: Nowy system kwalifikacyjny sposobem na worek medali polskich żeglarzy?

Podczas wczorajszego posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego, zatwierdzony został zbiór zasad dotyczących kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w 2020 roku w Tokio. Regulamin zawiera m.in. zalecenia mające duży wpływ na sposób przygotowań zawodników do startu w Igrzyskach Olimpijskich.

W porównaniu do poprzedniego regulaminu kwalifikacji, zmianą jest sposób wyboru reprezentanta na igrzyska Olimpijskie. Decyzję tę podejmie Zespół Decyzyjny, powołany przez Zarząd PZŻ. Wciąż jednak największy wpływ na decyzje będą miały punkty zdobyte przez zawodnika we wskazanych zawodach kwalifikacyjnych.

W trosce o odpowiednią formę zawodników, Polski Związek Żeglarski przygotował zestaw zaleceń dotyczących skutecznego przygotowania do startu w Igrzyskach Olimpijskich. Zawarte tam informacje dotyczące m.in. diety i suplementacji, odpowiedniej strategii oraz przygotowania, zarówno motorycznego jak i mentalnego, mają  na celu wskazać odpowiedni tok przygotowań, aby zawodnik jak najlepiej zaprezentował się podczas rywalizacji olimpijskiej. Zawodnicy oraz trenerzy w realizacji określonego planu, wspierani będą przez Zespoły Medyczne oraz Zespół wsparcia Sportowego, który będzie wspierać, nadzorować oraz monitorować program przygotowań.

Międzynarodowa Federacja Żeglarska określiła limity miejsc i regaty, w których poszczególne klasy mogą zdobywać  dla kraju prawo startu w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Podczas tych regat zawodnicy uzyskują kwalifikacje dla Polski, co nie jest równoznaczne z kwalifikacją dla zawodnika lub załogi.

Regatami kwalifikacyjnymi dla zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego w konkurencjach 49er, 49er FX, 470 K i M, Laser, Laser Radial, Finn oraz Nacra 17 są następujące imprezy:

  1. Mistrzostwa Świata Seniorów 2018,
  2. Mistrzostwa Świata Seniorów 2019,
  3. Mistrzostwa Europy Seniorów 2019,
  4. Mistrzostwa Świata Seniorów 2020, pod warunkiem zakończenia do 31 maja 2020 r.,
  5. Mistrzostwa Europy Seniorów 2020, pod warunkiem zakończenia do 31 maja 2020 r.

Natomiast regatami kwalifikacyjnymi dla zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego w konkurencji RS:X kobiet i mężczyzn są następujące imprezy:

  1. Mistrzostwa Świata Seniorów 2019,
  2. Mistrzostwa Europy Seniorów 2019,
  3. Mistrzostwa Świata Seniorów 2020, pod warunkiem zakończenia do 15 maja 2020 r.

Za zajęte przez zawodnika miejsce, przydzielane są punkty. Ich liczba zależy od zajętego miejsca oraz rangi zawodów. Suma punktów zgromadzonych przez zawodnika we wskazanych imprezach będzie najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o nominacji zawodnika do startu w Igrzyskach Olimpijskich

Ostatecznej rekomendacji reprezentanta w danej konkurencji na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio dokona do dnia 30 czerwca 2020 roku Zespół Decyzyjny. Dla każdej z konkurencji składa się on z pięciu członków: trenera głównego klasy, przedstawiciela Zespołu Wsparcia Sportowego, przedstawiciela Zespołu Wsparcia Medycznego, Prezesa PZŻ i Wiceprezesa ds. Sportu PZŻ.

Skład reprezentacji na XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zatwierdza Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego na wniosek Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password