Tokio 2020: Obozy szkoleniowe nadzieją na medale dla sportowców z Oceanii?

Narodowe Komitety Olimpijskie Oceanii (ONOC) podpisały porozumienie, na podstawie którego zorganizowane zostaną obozy szkoleniowe dla sportowców z tego regionu. Odbędą się one w japońskim mieście Fukuoka już za kilka miesięcy.

W planowanych obozach szkoleniowych przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio mają wziąć udział sportowcy z piętnastu państw i terytoriów, wśród których brakuje reprezentantów Australii i Nowej Zelandii. Planowane szkolenia obejmować będą kilka dyscyplin, w tym zapasy, pływanie oraz podnoszenie ciężarów.

Ustalenia ONOC z Japońskim Komitetem Olimpijskim oraz prefekturą Fukuoka stanowi pierwsze porozumienie pomiędzy wieloma państwami, a organizatorami kolejnych igrzysk olimpijskich dotyczące kwestii szkoleniowych. Sama inicjatywa narodziła się już niemal rok temu, a sam pomysł został przedstawiony na Zgromadzeniu Ogólnym ONOC w Fidżi. W zeszłym roku sześciu sekretarzy generalnych tej organizacji odwiedziło znajdujące się w Fukuoce obiekty. Wśród wizytowanych aren były Miyaki Town’s Toyotsu Track i Ryutsu Keizai University z boiskiem treningowym do rugby.

Obozy szkoleniowe dla sportowców z Oceanii mają pomóc im powiększyć niewielki dorobek medalowy letnich igrzysk olimpijskich. Dotychczas podczas najważniejsze imprezy czterolecia, nie wliczając zawodników z Australii oraz Nowej Zelandii, reprezentanci mniejszych państw zdobyli jedynie trzy medale. Złoto powędrowało w 2016 r. do fidżyjskich rugbystów, zaś po srebrze wywalczyli: bokser z Tonga – Paea Wolfgramm w 1996 r. oraz sztangistka Ele Opeloge z Samoa, która medal wywalczyła w Pekinie.Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password