Tokio 2020: Osiem dyscyplin powalczy o dołączenie do programu olimpijskiego

Baseball i softball, karate, squash, bowling, sporty wrotkarskie, wspinaczka sportowa, surfing i wushu – te dyscypliny znalazły się na wąskiej liście kandydatów do programu olimpijskiego Igrzysk w Tokio w 2020 roku.

Spośród 26 kandydatów do drugiego etapu selekcji przeszło 8 dyscyplin. Niespodzianek nie było – o włączenie do rodziny olimpijskiej powalczą: baseball i softball (dyscypliny olimpijskie w latach 1996-2008), karate, squash, bowling, sporty wrotkarskie, wspinaczka sportowa, surfing i wushu.

Odrzuconych zostało tym samym 18 pozostałych kandydatur: snooker, futbol amerykański, szachy, bridge, floorball, korfball, netball, polo, racquetball, sumo, bowls, sporty taneczne, racquetball, przeciąganie liny, orientacja sportowa, frisbee, sporty podwodne i narciarstwo wodne.

Faworytem wydają się być baseball i softball oraz squash. Dyscypliny te były blisko dołączenia do programu olimpijskiego już w 2013 roku, jednak wówczas musiały uznać wyższość zapasów (49 głosów, baseball i softball – 24, squash – 22).

Ostateczna decyzja o tym, które dyscypliny znajdą się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio zapadnie w sierpniu przyszłego roku podczas 129. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Rio de Janeiro.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password