Tokio 2020: Plagiat olimpijski, będzie nowe logo

Zamieszanie z logiem Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 właśnie chyba znalazło swój finał. Organizatorzy ogłosili konkurs na nowy symbol igrzysk.

Pierwsze logo IO w Tokio zaprojektowane zostało przez Kenjiro Sano. Wykonane wręcz banalnie, przedstawiające ładnie graficznie ułożoną literę „T” i czerwone koło, czyli symbol z japońskiej flagi.

Problem pojawił się z powodu… Teatru w Liege, które w 2013 roku zmieniło logo na łudząco podobną do tokijskiej literę „T”. Pomimo iż organizatorzy oraz sam Kenjiro Sano odpierali zarzuty, podobieństwo okazało się zbyt duże.

Sprawa trafiła do sądu, a ten jednoznacznie przyznał rację Belgom. Theatre de Liege pozostało przy prawach do logo, a MKOl ukarany został „symboliczną” karą finansową wysokości 56 000 dolarów.

Co za tym idzie, organizatorzy Igrzysk w Tokio muszą zmienić logo. Postanowiono zatem rozpisać nowy konkurs. Swój projekt może złożyć każdy pełnoletni obywatel Japonii. Ze wszystkich nadesłanych, wybrane zostanie jedno najlepsze.

Jak na razie akcja cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem. Tylko w ciągu ostatniego weekendu pobrano kilkadziesiąt tysięcy formularzy zgłoszeniowych! Oby organizatorom udało się tym razem wybrać logo, które będzie – choć trochę – różniło się od wszystkich innych.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password