Tokio 2020: Roboty wskażą kibicom drogę

Przed kilkoma dniami informowaliśmy, że członkiem sztafety olimpijskiej Pjongczang 2018 został robot HUGO. Organizatorzy następnych igrzysk, tyle że letnich w Tokio 2020 postanowili posunąć się trochę dalej. Japończycy zaprezentowali roboty, które będą oferowały pomoc na lotnisku kibicom z całego świata.

Embed from Getty Images

Na lotnisku Haneda w Tokio odbyła się prezentacja wielofunkcyjnych „pomocników”, które potrafią choćby przełamać barierę językową. Jeden z robotów – Cannelle będzie tłumaczył japońskie zwroty w czterech językach. Kibice będą mogli rozmawiać z urządzeniem za pomocą mikrofonu. Cannelle bez problemów pomoże trafić do wybranego celu. Podobnie będzie działał Cynamon, malutki humanoid oferujący pomoc podróżnym. Z kolei inny robot, jeśli będziemy chcieli „poniesie” nasz bagaż.

Jak podkreśla operator Yutaka Kuratomi takie rozwiązania mają za zadanie przede wszystkim ułatwić komunikację z gośćmi z zagranicy, a ponadto pokazać jak bardzo rozwiniętym krajem jest Japonia.

Do 2050 roku populacja Japonii ma się zmniejszyć z 128 milionów do mniej niż 100 milionów. To zjawisko powoduje, że Azjaci chcą stworzyć niemal idealne humanoidy, które zatkają dziurę demograficzną.

Roboty swój okres próbny przejdą od stycznia do lutego przyszłego roku.

źródło: AFP

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password