Tokio 2020: Równa liczba kajakarzy i kajakarek?

Światowa Federacja Kajakarska (ICF) przygotowuje projekt, według którego na igrzyskach olimpijskich w Tokio miałaby wystartować w konkurencjach kajakarskich równa liczba kobiet i mężczyzn. Taka koncepcja dość istotnie zmieni program zarówno w sprincie, jak i w slalomie.

W aktualnym programie igrzysk mamy łącznie 16 konkurencji kajakarskich – 12 w sprincie i 4 w slalomie. Jeśli chodzi o podział „płci” to jest on bardzo nierówny – 5 konkurencji przewidzianych jest dla kobiet, a aż 11 dla mężczyzn. Według planów ICF za 5 lat mamy mieć po osiem konkurencji męskich i żeńskich.

Pomysł jest taki, by w konkurencjach kanadyjkowych zrezygnować z męskich dwójek, a zastąpić je kobiecą jedynką. Czy tak się stanie przekonamy się już w grudniu,  na Kongresie ICF. Oczywiście zmiany musi zaakceptować MKOl, ale idą one w duchu Agendy 2020, więc nie powinno być z tym problemów. Wygląda na to, że medale rozdane w Rio w dwójkach kanadyjkowych będą miały wyjątkową wartość.

Tymczasem w Rio już w przyszłym tygodniu odbędzie się impreza testowa w kajakarstwie górskim.

Bartosz Szafran4868 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password