Tokio 2020: Zmiany w podnoszeniu ciężarów budzą sprzeciw

Irańska Federacja Podnoszenia Ciężarów zaprotestuje przeciwko zmniejszeniu ilości miejsc dla poszczególnych krajów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Taką decyzję IWF skrytykowała także federacja Białorusi, która określiła ją mianem ,,katastrofy”.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) ogłosiła swoje plany w ramach walki z dopingiem i chce wprowadzić duże ograniczenia dla państw, w których zawodnicy sięgali po zabronione środki.  Ten projekt ma na celu uchronienie dyscypliny przed wykreśleniem jej z programu igrzysk olimpijskich.

Według założeń, dla państw, w których począwszy od 2008 roku i igrzysk w Pekinie stwierdzono ponad 20 przypadków sięgania po zabronione środki będzie przysługiwać tylko po jednym miejscu dla zawodniczki i zawodnika w trakcie rywalizacji w Tokio. W tej chwili w tym gronie są Białoruś, Kazachstan, Rosja, Armenia i Azerbejdżan.

Państwa, w których stwierdzono od 1o do 19 przypadków dopingu będą mogły wystawić po dwie zawodniczki i po dwóch zawodników w olimpijskich zmaganiach. Obecnie są to: Turcja, Ukraina, Mołdawia, Albania, Iran, Bułgaria, Rumunia, Uzbekistan i Indie.

Całkowite wykluczenie reprezentacji z igrzysk grozi natomiast federacji narodowej, w której minimum trzech zawodników zostanie przyłapanych na stosowaniu zabronionych substancji w czasie całego procesu kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się Irańska Federacja Podnoszeniu Cieżarów , które nazywa je niesprawiedliwym i nieuczciwym dla narodu, który nie dopuścił się złamania przepisów dopingowych przez zawodników w ciągu ostatnich czterech lat. Jej prezydent, Ali Moradi, uważa, że najlepsi sztangiści z tego państwa tacy jak Sohrab Moradi czy Behdad Salimi byli zawsze sprawdzani i nie stwierdzono u nich przypadków dopingu. Świadczy to o ,,czystości” irańskich sportowców.

Także trener narodowej kadry Białorusi uznał, że jest to ,,katastrofa” dla tego kraju, Rosji oraz Kazachstanu.

Rywalizacja podczas igrzysk olimpijskich w Tokio może być przeprowadzona według nowych zasad. Zmagania mają odbywać się w siedmiu kategoriach zarówno u kobiet jak i mężczyzn, a w składzie reprezentacji może znaleźć się maksymalnie czterech zawodników, wyłącznie po jednym w danej kategorii wagowej.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password