Tokio 2020: Znamy program konkurencji olimpijskich

Na tę decyzję czekaliśmy od kilku miesięcy. Obradujący w Lozannie Komitet Wykonawczy MKOl wybrał konkurencje, w których rywalizować będą sportowcy podczas igrzysk olimpijskich w Tokio.

Zgodnie z oczekiwaniami zwiększyła się liczba konkurencji, w których kobiety i mężczyźni startować będą razem. Sztafety mieszane przeprowadzone będą w lekkiej atletyce (4×400 metrów), pływaniu (4×100 metrów stylem zmiennym) i triathlonie, mikst w tenisie stołowym a konkurencje drużyn mieszanych odbędą się w judo, łucznictwie i strzelectwie (zamiast trzech męskich konkurencji).

Oprócz sztafet mieszanych do programu igrzysk w Tokio dodano wyścigi na 800 metrów mężczyzn i 1500 m kobiet. Do programu olimpijskiego powraca też madison, czyli wyścig punktowy na welodromie w parach. Mężczyźni już rywalizowali w tej konkurencji o olimpijskie medale w Sydney, Atenach i Pekinie, kobiety zaś zadebiutują (dopiero w tym roku po raz pierwszy walczyły o medale mistrzostw świata). Ponadto MKOl wprowadził konkurencje popularne wśród młodzieży – freestyle BMX oraz koszykówkę 3×3 (w obu przypadkach osobno mężczyzn i kobiet), którą znamy choćby z młodzieżowych igrzysk olimpijskich. Dojdą także drużynowe konkurencje w szermierce mężczyzn i kobiet, kończąc system rotacji pomiędzy poszczególnymi typami broni.

Zmniejszy się też ilość wag bokserkich męskich – dwie kategorie zostaną usunięte z programu olimpijskiego, a w ich miejsce wejdą dwie kategorie żeńskie. Podobnie sytuacja wygląda w kajakarstwie, gdzie trzy konkurencje kobiet zajmą miejsce trzech konkurencji męskich, i w wioślarstwie, gdzie dojdzie jedna żeńska konkurencja, a ubędzie jedna męska. Bez konsekwencji dla drugiej płci usunięta z programu zostanie jedna waga męska w podnoszeniu ciężarów.

Zmiany dotyczą też ilości zawodników. Przykładowo w piłce wodnej liczebność drużyn zostanie zmniejszona, dzięki czemu wystąpią dwie drużyny żeńskie więcej.

W sumie dojdzie 15 nowych konkurencji, a liczba zawodników zmniejszy się o 285 w porównaniu z igrzyskami w Rio de Janeiro, przy jednoczesnym zwiększeniu udziału kobiet w stosunku do mężczyzn. Podsumowanie programu igrzysk olimpijskich w Tokio w języku angielskim można znaleźć TUTAJ.

Wojciech Nowakowski2416 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password