Tomasz Lorek specjalnie dla nas: Brawa dla taty Agnieszki, który nie chciał z niej zrobić kobiety kulturystki.

W niedzielę Agnieszka Radwańska odniosła największy sukces w karierze, wygrywając WTA Finals w Singapurze. Nie sposób nie mówić o tym wydarzeniu przez kolejne dni. Specjalnie dla nas swoimi spostrzeżeniami dzieli się z nami redaktor Polsatu Sport Tomasz Lorek. 

Agnieszka Radwańska wygrała Turniej Mistrzyń, co jest jej siedemnastym zwycięstwem w karierze. Czy tym dzisiejszym skalpem otworzy szeroko drzwi do tabernakulum, gdzie czekają na nią puchary za zwycięstwa w Wielkich Szlemach? Czy wciąż tego odpowiedniego klucza po te kolejne największe sukcesy nie posiada?

Każdy mistrz posiada coś takiego jak uwolnienie dobrej energii. Novak Djoković w 2008 r. wygrał Australian Open. Potrzebował dwóch lat, aby wygrać kolejny wielki turniej. Mianowicie Puchar Davisa z Francją. W dramatycznych okolicznościach wyciągnął ze stanu 1:2 na 3:2. Od Pucharu Davisa, który wygrał dla Serbii, dla kraju owładniętego wojną Novak Djoković nie schodził z najwyższego podium. Wygrał około 40 meczów bez porażki. Radwańska dostała podobnego olśnienia jak Djoković w 2010 r., wygrywając teraz w Singapurze, więc myślę, że to tabernakulum otworzy.

Czyli według Pana bliżej jej do Amélie Mauresmo, która po zwycięstwie w Turnieju Mistrzyń dołożyła pierwsze zwycięstwa w Wielkich Szlemach, niż do Niemki Haniki, która też wygrała Masters (1982 r.), ale potem nie przełożyło się to na zwycięstwo wielkoszlemowe. Co się wydarzyło tak naprawdę, że w tym momencie udało triumfowała?

Ona na pewno wierzy w to, że może wygrać ze wszystkimi najlepszymi tenisistkami w każdym turnieju. To co pokazała z Halep, Muguruzą i Kvitovą jest świadectwem, że jest to tenisistka dojrzała. Martina Navratilova nauczyła ją, że ma brać sprawy w swoje ręce. Tzn. ma być agresywna, dynamiczna. Mówiła jej o tym, żeby miała zabijające uderzenie, coś takiego jak ma Stan Wawrinka. Radwańska nie ma takiego zagrania, ponieważ gra cudownie technicznie. A Navratilova wypracowała w niej wolę walki, że z każdą da radę wygrać. Okazało się, że potrzebowała wielu miesięcy, żeby to wypracować. W tej chwili jest taką tenisistką, która może bić się o wielkie tytuły.

Przed tygodniem w rozmowie dla Radia Polska Live mówił Pan, że smuci Pana fakt, że oczekujemy cudów niewidów od Agnieszki Radwańskiej, zapominając o tym, że ta dziewczyna robi gigantyczne rzeczy – nie tylko sportowe!

Tak i nadal tak uważam. Polska opinia sportowa, dziennikarze nie doceniają tego, co robi Agnieszka Radwańska dla kraju.  Agnieszka Radwańska uprawia sport globalny podobnie jak Robert Lewandowski. Jego możemy porównywać do Agi, wtedy kiedy zdobędzie medal ME, ale to wciąż będzie za mało, ponieważ krakowianka jest regularna, bo od lat gra w gronie najlepszych zawodniczek na świecie. Polskie media wymagają od niej, że powinna wygrać turniej wielkoszlemowy, ale może poczekamy dwa, trzy lata jeszcze, zanim ona go wygra. Jeśli go jednak nie wygra, to jest to tenisistka o formacie światowym. Robert Kubica w jakimś tam procencie dotknął tego, co robi teraz Radwańska. Gdyby nie wypadek mielibyśmy dwóch sportowców z Krakowa, którzy rywalizowaliby w sporcie globalnym. Podkreślam globalnym. Namawiam sztab Agnieszki, aby przestała być mega patriotką i zaczęła robić to, co robi Roger Federer. On gra w Davis Cup wtedy, kiedy mu się podoba. Często przeszkadzają mu m.in. terminarz rozgrywek i nawierzchnia. Zobaczmy jak ostatnio gra Szwajcar w tych zawodach. Zagrał finał w Lille i mecz o utrzymanie w grupie światowej. Nasze media szeroko nie informowały, że Aga dla Fed Cupu, leciała po Australii do Szwecji lub Izraela. Nauczmy się szanować to, co ta dziewczyna robi. Zwarzywszy na to jaką mamy bazę tenisową w kraju. Ona dokonała rzeczy niewiarygodnych. W wieku lat 26 ma tytuł mistrzyni turnieju, który przyciąga osiem najlepszych rakiet na świecie. To wynik bez precedensu. To co Aga gra teraz, to będzie dopiero górą krateru. Jednak uczulam, nawet jeśli nie wygra Wielkiego Szlema, to nadal będzie wielkim sportowcem.

Podobnie jak we Włoszech Flavia Penneta (zwyciężczyni US OPEN 2015), która rozegrała ostatni zwycięski mecz z naszą rodaczką.

Flavia Penneta gra piękny techniczny tenis. Trochę mniej urokliwy od Agnieszki. Na zakończenie kariery wygrała wielkiego szlema. Pamiętajmy sportowcy mają też duszę i są wyczuleni na ludzką krzywdę. Nikt nie przystawiał jej pistoletu do głowy, aby dała sukienkę i rakietę dla żużlowca Dacy’ego Warda, który poprzez wypadek zakończył karierę. Oboje (Darcy i Aga) wychodzą poza ramy dyscypliny, którą uprawiają. Brawa dla taty Agnieszki, który nie chciał z niej zrobić kobiety kulturystki. Chciał, aby poza kortem też miała coś ciekawego do zaoferowania. Nie tylko tytuły, miliardy za cenę utraty zdrowia.

Tomasz Zimoch żartował na Twitterze, że zazdrości Dawidowi Celtowi, że będzie mógł dowolnie wycałować Agnieszkę po zwycięstwie. Powiedzmy Dawid Celt, to bardzo ważna osoba w sztabie Agnieszki.

On jest szalenie ambitnym chłopakiem, który wie, że przy tym talencie jaki dostała Aga od stwórcy, żal byłoby nie wykorzystać. Ktoś powiedział, że Aga jest zamknięta w kopule i słucha wąskiego sztabu ludzi. Może i dobrze? Na pewno Tomasz Wiktorowski sporo zrobił dla Agnieszki pod względem ambicjonalnym, że starał się szukać innych dla niej rozwiązań. Nauka nigdy nie może być łatwa, piękna i przyjemna. Czasem trzeba pracować z krnąbrnym człowiekiem. Przykład Martiny Navratilovej. Słowa uznania dla Dawida Celta, bo wprowadza ogromny luz do tego wszystkiego. Podczas jednej z gali Polsat Boxing Night była zabawna sytuacja między Agnieszką, Dawidem i Zbigniewem Bońkiem. Podeszła grupka kibiców, która chciała zdobyć autograf od Zbigniewa Bońka, ale on mówi: tu macie Agnieszkę Radwańską. Podeszli do Agnieszki złowili parę autografów, ale za bardzo nie wiedzieli kim jest Dawid Celt. A on jest ogromnym fanem Włókniarzu Częstochowa, który obudzony w środku nocy wymienia nazwiska wszystkich zawodników i numery silnika.  Podchodzą a Dawid śmieje się i mówi: ale ja nie umiem pisać. To jest piękny żart pokazujący dystans do siebie. Tata wykonał ogrom pracy, a teraz ma osobę, która przygotowuje ją na mocne serwisy Williams czy Azarenki, a także wnosi mnóstwo humoru i ciepła.

Które miejsce zajmie Agnieszka Radwańska w najbliższym Plebiscycie Przeglądu Sportowego?

Jestem optymistą i życzę jej tego, aby wygrała. Owszem doceniam to, co zrobiła Anita Włodarczyk i Robert Lewandowski. Tak samo doceniam osiągnięcia motocyklisty Tadeusza Błażusiaka. Pięć razy z rzędu zdobył tytuł mistrza świata w Super Enduro. On jest na salonach motocyklowych. W Polsce jest nikim. My dajemy nagrody osobom, którą są na topie w danym momencie, to mi pozwala na nutkę optymizmu. Tenis ma wciąż łatkę sportu, który jest dla szlachty, arystokracji.  Dla tenisa Agnieszki potrzeba wysublimowanych gustów. Jeden kocha jazz, a drugi muzykę pop. Więcej kocha pop. Agnieszce należy się tytuł sportowca roku 2015, ale przez fakt, że ludzie pamiętają, że przegrała Igrzyska w Londynie i powiedziała, że igrzyska są dla tenisisty jak piąte koło u wozu zyskała sobie przeciwników. A przecież mówiła prawdę. Ona w Londynie wyszła na kort z zamiarem zwycięstw. Zwycięstwa dla kraju. Wtedy nie wyszło. Szary Polak, budowlaniec, sklepikarz, elektryk zapamiętają jeden negatywny komentarz. W tenisie liczą się Wielkie Szlemy, Masters i Davis Cup. Owszem Roger Federer będzie mówił, że chce zdobyć złoto w Rio, ale wie że bardziej ceni zwycięstwo w Wimbledonie. Jest jeszcze jeden aspekt. Ludzie jak słyszą, że zarobiła 2 mln dolarów, to zazdroszczą. Nie mają świadomości, że całe życie poświęciła tenisowi. Jedna kontuzja w wieku 19, 22 lat mogła przekreślić jej karierę. Ona potrzebowała kilkunastu lat, aby wejść na ten poziom, co teraz. Przez całe życie ciężko harowała.

Rozmawiał Michał Krogulec

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password