Triathlon – ITU WTS: Piękny, braterski finał w Cozumel

Wczoraj startowały kobiety, dziś mężczyźni. I pomimo że finał sezonu wygrał Henri Schoeman, oczy wszystkich zwrócone były nadal na braci Brownlee. Brytyjczycy zabłysnęli na finiszu. Tym razem nie szybkim biegiem, a braterską miłością.

Wśród męskiej elity niestety zabrakło Polaków. Rywalizacja była za to niezwykle zacięta i emocjonująca. Na odcinku pływackim od razu do przodu wystrzelili niezmordowani mistrz i wicemistrz olimpijski – brytyjscy bracia Brownlee. Na stały ląd tuż przed Brytyjczykami wyszedł jednak Francuz – Aurelien Raphael.

To oni właśnie jako pierwsi ruszyli na 40-kilometrowy etap kolarski. Alistair i Jonathan Brownlee szybko odstawili jednak rywala i mocno nadawali tempo czołówce. Wkrótce w rywalizacji pokazali się również triathloniści z RPA – Henri Schoeman i Richard Murray. Na wysokie pozycje ochotę mieli również Mario Mola (Hiszpania) czy Ryan Baillie (Australia).

Wszystko zaczęło rozstrzygać się podczas biegu. Do przodu wybiegł wicemistrz olimpijski z Rio ze Janeiro – Jonathan Brownlee. Jego brat został nieco z tyłu i rywalizował o drugie miejsce, biegnąc tuż przed Henrim Schoemanem. Wydawało się, że będzie to braterski „rewanż” za IO, a Alistair pozwoli Jonathanowi spokojnie dobiec do mety.

Stało się jednak inaczej. Na ostatniej prostej Jonathan Brownlee nagle opadł z sił i zaczął słaniać się na nogach. Przez moment wydawało się, że się podda i zejdzie z trasy tuż przed metą. Nie pozwolił mu jednak na to jego brat. Alistair dobiegając do Jonathana, chwycił go pod rękę i, nie zważając na to, że zostaje wyprzedzony przez Schoemana, doprowadził go do linii mety. Co więcej –  wpuścił go na metę tuż przed sobą, dzięki czemu Jonathan Brownlee wywalczył dziś srebrny, a Alistair Brownlee brązowy medal. Wygrał oczywiście triathlonista z RPA, który, po uprzednim upewnieniu się, że z Jonathanem jest wszystko w porządku, przekroczył linię mety.

Wyniki finału ITU WTS w Cozumel:
1. Henri Schoeman (RPA) – 1:46.50
2. Jonathan Brownlee (Wielka Brytania) – 1:47.08
3. Alistair Brownlee (Wielka Brytania) – 1:47.08
4. Richard Murray (RPA) – 1:47.35
5. Mario Mola (Hiszpania) – 1:47.36

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password