Triumf Włoszczowskiej. Paraolimpijczycy tuż za medalistami olimpijskimi!

64. Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca Dolnego Śląska w 2016 roku wygrała Maja Włoszczowska, srebrna medalistka w kolarstwie górskim na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janerio. W czołowej „ósemce” plebiscytu znalazło się aż czworo paraolimpijczyków!

Dwa pierwsze miejsca w plebiscycie zajęli podwójni wicemistrzowie olimpijscy. Tuż za Mają Włoszczowską uplasował się dyskobol Piotr Małachowski. Trzecie miejsce zajął mistrz paraolimpijski w kajakarstwie Jakub Tokarz!

Na scenie Narodowego Forum Muzyki, gdzie odbyła się gala Maja Włoszczowska nie kryła radości!

Zadzwonili do mnie, zaprosili, kazali wziąć gości, powiedzieli że będzie coś ciepłego do jedzenia… To myślę sobie jadę! A tak poważnie, to jest dla mnie naprawdę wspaniałe wyróżnienie i motywacja do tego, żeby rano wstawać na trening. Dziękuję za głosy kibicom i kapitule, bo domyślam się, że to nie była łatwa decyzja. Zarówno ja jak i Piotr Małachowski wywalczyliśmy w Rio swoje drugie srebrne medale Igrzysk Olimpijskich w karierze. W szczególności dziękuję mojej mamie, bo ona mnie kiedyś na rower wsadziła. Mam nadzieję, że dam państwu jeszcze wiele radości. Kariery na razie nie kończę, więc może dojadę do Tokio?

Tuż za podium byli kolejni paraolimpijczycy. 4. miejsce zajął szermierz Jacek Gaworski. Na igrzyskach w Rio wraz z kolegami zajął 2. miejsce w turnieju florecistów. 6. była Lucyna Kornobys, która kilka miesięcy temu w Rio de Janerio sięgnęła po srebrny krążek w pchnięciu kulą. Natomiast 8. miejsce przypadło udziale Oliwi Jabłońskiej. We wrześniu cieszyliśmy się z jej brązowego medalu na 100 metrów stylem motylkowym.

Pierwszą „10” uzupełnili: mistrz Europy z Amsterdamu w skoku o tyczce Robert Sobera (5. miejsce), srebrna medalistka mistrzostw Europy na 400 metrów przez płotki Joanna Linkiewicz (7. miejsce), szósty kolarz jazdy indywidualnej na czas podczas igrzysk w Rio  Maciej Bodnar (9.miejsce) oraz Jolanta Zawadzka, która na 42. olimpiadzie szachowej w Baku wywalczyła srebrny krążek.

Najlepszym trenerem 2016 roku na Dolnym Śląsku został opiekun Roberta Sobery, Dariusz Łoś. 2. miejsce w plebiscycie na najlepszego trenera zajął Marek Rożej. Poprowadził Joannę Linkiewicz do wicemistrzostwa Europy w Amsterdamie. Podium uzupełniła Renata Klekotko, trenerka Jakuba Tokarza!

Źródło: Gazeta Wrocławska