Trzy medale polskich lekkoatletów!

Bardzo dobrze rozpoczęła się sesja wieczorna dla polskich paraolimpijczyków. Na stadionie lekkoatletycznym nasi reprezentanci sięgnęli po trzy krążki. Srebrny medal w biegu na 100m (T12) wywalczył Mateusz Michalski. Na dystansie 1500m (T20)  drugie miejsce zajął Daniel Pek, a trzeci był Rafał Korc.

Mateusz Michalski zdobył srebrny medal w biegu na dystansie 100 metrów (T12 – osoby niedowidzące). W finałowym starcie zaprezentowało się tylko czterech zawodników. Polak z całej stawki legitymował się najlepszym rekordem życiowym. Niestety początek biegu nie był zbyt dobry w wykonaniu Michalskiego. Nasz reprezentant miał bardzo słabą reakcję startową. Na szczęście udało mu się nadrobić straty i sięgnąć po wymarzony medal paraolimpijski. Zwyciężył Rosjanin – Fedor Trikolich (10,81). Polak na mecie zanotował czas słabszy od reprezentanta Sbornej o 0,07. Brązowy medal zdobył Chińczyk – Yansong Li (10,91).

Doskonale w biegu na dystansie 1500 metrów (T20 – osoby z upośledzeniem umysłowym) spisali się Daniel Pek i Rafał Korc. Polscy biegacze po raz pierwszy w karierze złamali granicę czterech minut. Uzyskane czasy pozwoliły naszym reprezentantom sięgnąć po dwa olimpijskie krążki. Daniel Pek wywalczył srebrny medal (czas – 3:59,45), a Rafał Korc uplasował się na trzecim miejscu (3:59,53). Zwyciężył reprezentant Iranu – Peyman Nasiri Bazanjani (3:58,49).

W finałowym biegu na tym samym dystansie wystartował również Łukasz Wietecki (kategoria T13 – osoby niedowidzące). Polak nie odegrał w nim jednak znaczącej roli. . Zwycięzca – Abderrahim Zhiou wynikiem 3:48,31 ustanowił nowy rekord świata w tej specjalności. Srebrny medal wywalczył David Korir (Kenia) – 3:48,84, a na trzecim miejscu ukończył bieg – David Devine (Wielka Brytania) – 3:49,79. Łukasz Wietecki uplasował się na siódmej pozycji (czas – 3:56,26).

Jacek Kołodziej zajął piąte miejsce w finałowym konkursie skoku w dal (T20 – osoby z upośledzeniem umysłowym). Zawodnik z Pyrzyc już w pierwszej próbie uzyskał najlepszy wynik w tym sezonie (6,31m). Niestety w kolejnych seriach nie udało się Polakowi poprawić tego rezultatu. W klasyfikacji końcowej zawodów Kołodziej został sklasyfikowany na piąty miejscu. Zwyciężył reprezentant Hiszpanii – Jose Antonio Exposito Pineiro (7,25m – rekord paraolimpijski). Podium uzupełnili – Zoran Talic (Chorwacja) – 7,09m i Lenine Cunha – 6,95m.

W ostatnim finale z udziałem reprezentanta Polski – Bartosz Tyszkowski uplasował się na czwartym miejscu. W najlepszej próbie posłał on dysk na odległość 39,20m. Do zdobycia brązowego medalu zabrakło mu 1m i 29cm. Mistrzem paraolimpijskim w rzucie dyskiem (T40) został Zhiming Wang. Chińczyk wynikiem 45,78m ustanowił fenomenalny rekord świata. Na drugim miejscu uplasował się Paschalis Stathelakos (Grecja) – 44,11m (rekord Europy). Brązowy krążek zawiśnie na szyi Jonathana De Souzy Santos (Brazylia) – 40,49m.