TWG 2017: Kurczy się skład polskiej reprezentacji. Dlaczego?

Nie wszyscy zgłoszeni do startu reprezentanci Polski będą mieli okazję wystartować na rozpoczynających się za niecałe dwa tygodnie The World Games we Wrocławiu. Jaki jest tego powód?

Już kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że ze startu w The World Games we Wrocławiu wycofana została reprezentacja w fistballu, na występ której zgody nie wyraziło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Teraz w podobnej sytuacji znaleźli się Aleksandra Adamiec i Łukasz Midura. Nasi reprezentanci, którzy przygotowywali się do tanecznych zmagań w salsie ostatecznie będą oglądać je z trybun Hali Stulecia.

O powody wycofania naszych zawodników z rywalizacji we Wrocławiu zapytaliśmy Pana Andrzeja Banasiuka, Radcę Ministra Departamentu Sportu Wyczynowego przy Ministerstwie Sportu i Turystyki:

Departament Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki od 2014 roku prowadzi program wspierający działania w zakresie przygotowania i udziału polskiej reprezentacji w zawodach finałowych TWG 2017. Propozycja działań w tym zakresie była skierowana do wszystkich podmiotów zajmujących się działalnością sportową w Polsce, które są reprezentowane w programie sportowym (konkurencji) TWG 2017 i miała charakter otwarty (nieograniczony).

Od 2014 roku a praktycznie od 2015 roku wszystkie sporty, które zostały objęte programem The World Games 2017 miały otwartą drogę przedstawienia koncepcji i chęci przygotowania polskich reprezentantów do udziału w TWG. Odbywało się na zasadzie dobrowolności i w procedurze otwartego konkursu w ramach programu„Wspierania sportów nieolimpijskich poprzez przygotowanie zawodników kadry narodowej do udziału we współzawodnictwie międzynarodowym, w tym „The World Games 2017″. Przez ten okres do dnia stycznia 2017 r. żaden podmiot (stowarzyszenie/organizacja) zajmująca się formalnie danym sportem np. fistballem czy też salsą nie wystąpiła z odpowiednia ofertą do MSiT jako  podmiot zarejestrowany i prowadzący działalność w tych sportach na terenie Polski. Tym samym nie mogły być rozpatrywane przygotowania polskich reprezentantów do udziału w TWG w sportach, które nie wykazały się żadną (jako ogólnopolskie stowarzyszenia) działalnością w tych sportach na terenie naszego kraju przez ten okres czasu czyli od 2014-2017 roku. To była formuła otwarta dla każdego.

Biorąc pod uwagę rangę sportową TWG jako najważniejszego wydarzenia sportowego w naszym kraju w 2017 roku uznaliśmy (MSiT), że rok 2017 jest finalnym etapem przygotowań polskiej reprezentacji do udziału w TWG i służy potwierdzeniu spełnienia kryteriów kwalifikacyjnych oraz jest przede wszystkim sprawdzianem dotychczasowej (kilkuletniej) koncepcji przygotowań dla wyłonienia najlepszych reprezentantów Polski na zawody finałowe TWG 2017. Chcielibyśmy także podkreślić, że bycie reprezentantem Polski na najważniejszej imprezie sportowej świata to jest przywilej oraz wyróżnienie z gwarancją naszej (wspólnej) odpowiedzialności za poziom sportowy uprawnionych reprezentantów naszego kraju, a nie osób, które chcą wziąć w tym najważniejszym wydarzeniu sportowym udział.

Federacja Tańca Sportowego w styczniu 2017 r. nie prowadząc działalności sportowej w tańcach – salsa  wystąpiła z pismem w sprawie udziału na TWG pary reprezentującej salsę. W lutym 2017 r. nie wyraziliśmy (Departament Sportu Wyczynowego w MSiT ) na taką formułę zgody, która nie spełniała naszych warunków określonych w/w programie.

Takie same warunki wymienione wyżej nie spełnił żaden podmiot, który by był zarejestrowany jako ogólnopolskie stowarzyszenie reprezentujące sport – fistball w Polsce i nie było podstaw dla rozpatrywania udziału polskiej reprezentacji na TWG.

Jak poinformował nas Aeroklub Polski z powodów osobistych z rywalizacji w spadochroniarstwie zrezygnowali Piotr Ficek i Sebastian Dratwa.

Mateusz Górecki2043 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password