TWG 2017 za 14 dni: Polacy na World Games – garść statystyk

Tegoroczne World Games we Wrocławiu będą dziesiątą edycją tej imprezy. Na kartach historii sportowych igrzysk nieolimpijskich zapisało się wielu Biało-Czerwonych. Dziś przypominamy te często zapomniane, ale jak najbardziej godne uwagi sukcesy reprezentantów Polski.

W dziewięciu dotychczasowych edycjach World Games Polacy wywalczyli łącznie 33 medale, z czego 10 razy podczas igrzysk nieolimpijskich było nam dane wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Rezultat ten daje Polakom 28. miejsce w klasyfikacji medalowej wszechczasów. Na czele zestawienia ze 137. medalami znajduje się reprezentacja Włoch, której po piętach depczą Amerykanie. Jankesi mają tylko dwa złote krążki mniej i we Wrocławiu zrobią wszystko, aby odrobić stratę do zawodników z Półwyspu Apenińskiego. Te dwa kraje mają bezpieczną przewagę nad trzecimi w zestawieniu Niemcami. Gwoli ścisłości należy dodać, że gdyby w rosyjskim dorobku uwzględnić medale wywalczone przez ZSRR to na podium znalazłaby się ekipa Sbornej, ze 123. złotymi krążkami.

28 Polska 10 9 14 33

Najwięcej medali Polacy przywieźli z World Games w Duisburgu w 2005 roku. Biało-Czerwoni zdobyli tam jedenaście krążków i zajęli najwyższe w historii 17. miejsce w klasyfikacji medalowej. Poprawili wtedy wynik z 1993 roku, kiedy to za sprawą trzech złotych krążków wywalczonych przez Polskie gimnastyczki zajęli 19. lokatę. Reprezentanci Polski tylko dwukrotnie  nie zdobywali medali: podczas TWG w Santa Clara (1981) i Londynie (1985). Pierwszy medal dla nas zdobył kulturysta Mirosław Daszkiewicz w Karlsruhe. Na pierwsze złoto musieliśmy czekać do igrzysk w Hadze w 1993, gdzie trzy krążki z najcenniejszego kruszcu zdobyły wspomniane polskie gimnastyczki.

Statystyki poszczególnych edycji World Games

Miejsce   Kraje Zawodnicy Dyscypliny Konkurencje Zwycięzca klasyfikacji medalowej Miejsce Polski Złota Polaków Srebra Polaków Brązy Polaków Medale Polaków
2013 Cali COL 103 2982 32 199 ITA 21 2 3 0 5

Najbardziej medalodajną dyscypliną jest dla naszej reprezentacji akrobatyka sportowa. W dyscyplinie tej aż osiem razy na podium widzieliśmy naszych reprezentantów, z czego cztery razy był to najwyższy jego stopień. Tylko jeden krążek mniej wywalczyli polscy trójboiści siłowi, którym dwukrotnie (za sprawą Jarosława Olecha) odegrano Mazurka Dąbrowskiego. Po pięć medali mają polscy wędkarze i zawodnicy ju-jitsu. Biało-Czerwoni zdobywali medale w siedmiu dyscyplinach, z których dwie (wędkarstwo i kulturystyka) nie będą rozgrywane we Wrocławiu.