TWG 2017: Znamy reprezentantów Polski w pool bilardzie i karambolu

Choć do prestiżowych igrzysk The World Games zostało jeszcze ponad pół roku, powoli poznajemy zawodników i zawodniczki, które będą reprezentować Polskę na imprezie, która odbędzie się we Wrocławiu. Kilka dni temu poznaliśmy biało-czerwonych, którzy będą nas reprezentować w konkurencjach pool bilarda i karambola. 

Stało się to po zakończeniu Mistrzostw Polski w pool bilardzie, które odbyły się w Rumii. Wtedy to zamknięto dwuletni ranking ” „Droga do World Games 2017”, z którego kwalifikacje na igrzyska uzyskała trójka sportowców – wsród kobiet zwyciężyła Oliwia Czupryńska, ranking mężczyzn wygrał Mieszko Fortuński, a w klasyfikacji Karambola najlepszy okazał się Dawid Tonojan z klubu MOSiR Kętrzyn.

Konkurencje bilardowe odbędą się w Hali Stulecia w dniach 26 – 30 lipca.

Do gry w odmianę 9-bil używa się dziewięciu bil numerowanych od 1 do 9 i bili białej. Bile muszą być zagrywane wg numerów we wzrastającej kolejności. Gracz, który prawidłowo wbije bilę 9, wygrywa partię. 

Gra w karambol toczy się na stole pozbawionym łuz. Każdy z graczy ma swoją bilę rozgrywającą – białą (dla odróżnienia jedna z nich jest oznaczona kropką – tzw. bila pikowa, czasami jest koloru żółtego), którą otrzymuje poprzez losowanie. Trzecia bila (wspólna) jest koloru czerwonego. Bile białe umieszcza się na linii początkowej i uderza je w kierunku przeciwległej bandy tak, aby po odbiciu zatrzymały się jak najbliżej bandy dolnej. Zawodnik, którego bila znalazła się bliżej, zwycięża. Bile nie mogą się zderzyć, ani dotknąć bili czerwonej. Celem gry jest dokonanie jak największej liczby zderzeń (carambolage). Za każde jest przyznawany jeden punkt. Zderzenie następuje w momencie, gdy bila zawodnika dotknie obu pozostałych bil. W niektórych odmianach gry muszą być zachowane jeszcze dodatkowe warunki. Gra toczy się do momentu uzyskania określonej ilości punktów.

Źródło: pzbil.pl

 

Radosław Kępys555 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password