Vuelta al Pais Vasco – etap 5.

Piąty, przedostatni etap Vuelta al Pais Vasco prowadził z Bera do Onati. Trasa ta miała długość 183 km.Etap po raz kolejny wygrał Hiszpan – Joaquin Rodriguez z zespołu Katyusha, który zwyciężył wyścig sprinterski do mety ze swoim rodakiem – Samuelem Sanchezem z zespołu Euskaltel.

Na metę jako trzeci, ze stratą 2 sekund do Hiszpanów dojechał Chorwat z kazaskiej grupy Astana – Robert Kirelovski, który jeszcze na kilka kilometrów przed metą w postaci jednoosobowej ucieczki miał przewagę prawie pół minuty nad peletonem.  Tuż za nim na metę z 5-sekundową stratą przybyli także  Białorusin Vasili Kiryenka (Movistar), Norweg Lars Petter Nordhaug (Sky) oraz Włosi: Daniele ratto (Liquigas) i Michele Scarponi (Lampre).

Polacy zaprezentowali się tak jak w pozostałych etapach – przeciętnie. Najlepiej z biało-czerwonych pojechał Maciej Paterski, z teamu Liquigas. Stracił on do Rodrigueza 9 minut i 47 sekund. Michał Gołaś – reprezentant zespołu Omega Pharma – Quick Step stracił na dzisiejszym etapie 14 mint i 3 sekundy kończąc go na 97. pozycji. Jako 114. sklasyfikowany został Przemysław Niemiec z włoskiej grupy Lampre tracąc do zwycięzcy 18 minut i 44 sekundy. Tomasz Marczyński (Vacansoleil) niestety nie ukończył etapu.