W Pjongczangu jest wszystko, co można sobie wymarzyć – wywiad z Igorem Sikorskim

Za 42 dni rozpoczną się zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pjongczangu. W Korei wypatrywać będziemy startów m.in.: polskich biegaczy, biathlonistów czy też alpejczyków. W konkurencjach narciarstwa alpejskiego zobaczymy Igora Sikorskiego, z którym udało nam się porozmawiać przed igrzyskami. Zapytaliśmy go o olimpijskie trasy w Pjonczangu czy też o pucharowe zawody w Zagrzebiu, w których stanął dwukrotnie na podium w slalomie. Dowiecie się jakiego innego sportu, gdzie rozwija się prędkość, fanem jest nasz alpejczyk oraz dlaczego w mediach społecznościowych posługiwał się kiedyś nazwą „czarny ninja”. 

Igor Sikorski, źródło: Facebook Igora Sikorskiego

Zegar do paraolimpiady odlicza kolejne dni do najważniejszego wydarzenia dla każdego sportowca. To dobry czas, aby powspominać Twój paraolimpijski debiut w Soczi w 2014 roku. Jakie wyciągnąłeś z niego wnioski, które zaprocentują na kolejnej paraolimpiadzie? Jak w ogóle przypominasz sobie całą otoczką związaną z igrzyskami w Rosji?

W Soczi zebrałem doświadczenie i sporo wniosków odnośnie techniki jazdy. Tak naprawdę dokładnie analizowałem przejazdy wszystkich zawodników jeszcze przez kolejne lata za pomocą YouTube’a. Otoczka wokół imprezy była niesamowita i zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie.

Do Pjongczangu jedziesz z zupełnie innymi oczekiwaniami niż do Soczi. Teraz jesteś jednym z kandydatów do zdobycia medali. Czy w związku z tym czujesz dużo większą presję?

Na razie, nie czuję żadnej presji i mam nadzieję, że tak zostanie. Byłem już na dużych imprezach i wiem, czym to smakuje. Do zawodów trzeba będzie podejść na luzie, jak do startów w Pucharze Europy czy Pucharze Świata. Oczywiście, trzeba zachować pokorę, ale nie można dodatkowo nakręcać się, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Jak prezentuje się czołówka światowa w paranarciarstwie alpejskim? Ilu zawodników będzie się liczyć w walce o medale w Pjongczangu? Czy można jednym tchem wskazać dominatora czy jednak wielu alpejczyków może stanąć na podium w przypadku monoski?

Czołówka jest mocna i widać, że chłopaki sporo trenowali (Igor Sikorski rywalizuje w narciarstwie alpejskim w gronie zawodników siedzących, na specjalnie przystosowanej narcie zwanej monoski – przyp.red). W grupie monoski jest ok. 20 zawodników, którzy mogą liczyć się w walce o medale. Ciężko wskazać jednego faworyta, ale na pewno ci, którzy stawali w tym sezonie na podium zawodów Pucharu Świata, są pretendentami do najlepszych wyników podczas paraolimpiady.

Byłeś na Pucharze Świata w zeszłym roku w Pjongczangu. Przeżyłeś swoisty rekonesans tras olimpijskich. Jak wypadło to sprawdzenie? Co przygotowali Koreańczycy? 

Rekonesans przebiegł pozytywnie. Zaliczyłem swój pierwszy prawdziwy downhill i poznałem olimpijskie trasy. W gigancie wjechałem nawet na podium. Koreańczycy przygotowali bardzo urozmaiconą trasę. Są płaskie pasaże, strome ścianki, przechylenia boczne stoku i zwężenia, fale, skoki itd. Właściwie, jest tam wszystko, co można sobie wymarzyć.

Wizualizujesz sobie może te trasy olimpijskie, na których startowałeś? Myślisz już o nich?

Zawsze wizualizuję sobie trasy, na których mam się ścigać. Nie ukrywam, że trochę już myślę o Korei, ponieważ mam z nią dobre wspomnienia.

Wygrałeś ostatnio slalom Pucharu Świata w Zagrzebiu, w którym po pierwszym przejeździe byłeś trzeci, a drugi pojechałeś najlepiej ze wszystkich. Dodam, że dzień później byłeś trzeci. Jak oceniasz te dwa dni w stolicy Chorwacji? 

Warunki w Chorwacji były trudne i nie mieliśmy możliwości rozjeździć się przed zawodami, więc cała rozgrzewka odbywała się „na sucho” bezpośrednio przed startem. Jeśli chodzi o trasę zawodów, to była naprawdę dobrze przygotowana, mimo wysokich temperatur. Ogólnie, zawody bardzo przeciągały się, , a na koniec zamiast na dekorację medalową, zostałem zabrany na badanie dopingowe. Nie wspominam tych zawodów najlepiej, ale cieszę się z dobrego wyniku, mimo wspomnianych niedogodności.

 

Patrząc na wyniki tego sezonu nie sposób nie powiedzieć, że to slalom jest Twoją mocną stroną w porównaniu do innych konkurencji? Zgodzisz się z tą tezą jako wicemistrz świata z Tarvisio sprzed roku? 

Zgadza się, w slalomie czuję się obecnie zdecydowanie najlepiej. Liczę jednak na poprawę jazdy w gigancie i super gigancie.

Start we Włoszech, w Sella Nevea i zwycięstwo w supergigancie zaliczanym do Pucharu Europy napawa optymizmem, że również w konkurencjach szybkościowych możesz się w Pjongaczangu liczyć?**

Jest to na pewno dobry prognostyk przed igrzyskami, ale nie zamierzam popadać w hurraoptymizm. Jestem skoncentrowany na kluczowych dla mnie obszarach. Wiem, jakie mam umiejętności, co jeszcze muszę poprawić, w jaki sposób trenować, aby sięgać po najwyższe cele. Poszczególne sukcesy są miłe, lecz start we Włoszech to już historia. Przede mną nowe wyzwania, na których muszę się koncentrować.

Dodajmy, że na włoskich trasach byłeś najlepszy również w slalomie gigancie. Czy ta trzydniowa rywalizacja we Włoszech, podczas której odbyły się dwa supergiganty i jeden wspomniany gigant pozwoliła udoskonalić na przykład coś w technice jazdy? Jakbyś miał spojrzeć trenerskim okiem na starty w Sella Nevea, to jakie wnioski wyciągniesz?**

Technika cały czas ewoluuje. Nie jest tak, że osiągnąłem perfekcję i mogę spocząć na laurach. Cały czas trzeba dążyć do tego, aby rozwijać się, podnosić sobie poprzeczkę. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak zakończyła się dla mnie rywalizacja w Sella Nevea. Warunki były sprzyjające, czułem się świetnie, a na trasie miałem odpowiedni luz. O wyniku decyduje tak wiele szczegółów, że ciężko jednoznacznie stwierdzić, co stoi za sukcesem. Poza techniką, przygotowaniem motorycznym i kondycyjnym, równie ważna jest psychika. Czuję się silny mentalnie, co również pozwala mi wyciągać wnioski po mniej udanych występach.

Podczas igrzysk paraolimpijskich będzie na pewno czas, aby zobaczyć też inne miejsca niż tylko trasy alpejskie, na których będziesz rywalizował o medale. Czy masz może szczególne miejsce, które koniecznie chciałbyś zobaczyć jak będziesz w Korei?**

Szczerze przyznam, że nie myślałem jeszcze o walorach turystycznych tego kraju. W ogóle na razie nie zaprzątam sobie głowy igrzyskami. Sezon jest w pełni, a przede mną jeszcze ważne starty. Jak już będę na miejscu, poczuję klimat wioski olimpijskiej, wówczas być może rozważę, co można na miejscu zobaczyć. Nie jadę jednak do Korei w roli turysty. Być może na zwiedzanie będzie czas po ostatnim wyścigu na alpejskiej trasie.

Zanim wystąpisz w Pjongczangu, to odbędą się igrzyska olimpijskie. Polacy liczą szczególnie na sukcesy skoczków narciarskich. Powiedz może komu Ty będziesz najbardziej kibicować? Czy znajdziesz czas na oglądanie, czy jednak już w pełni skupisz się na ostatnich szlifach przed wylotem do Korei?**

Trzymam kciuki za wszystkich polskich olimpijczyków. Śledzę występy naszych reprezentantów w sportach zimowych i jestem przekonany, że z Korei wrócą w bardzo dobrych nastrojach. Skoczkowie są oczywiście faworytami do olimpijskiego złota. Nie zapominajmy jednak, że to tylko sport, w którym często o medalach decyduje dyspozycja dnia lub szczęśliwy zbieg okoliczności.

Tegoroczny Puchar Świata jest torpedowany trochę przez warunki pogodowe. Nie odbyły się zawody w Sankt Moritz, czy teraz też są odwoływane w Veysonnaz. Jak brak tych startów wpływa na przygotowania do paraolimpiady? Czy realizujesz na treningach wszystkie założenia?

Pogoda faktycznie krzyżuje nam plany startowe i to w rekordowej liczbie. W okresie przygotowawczym również nie było lekko. Nie wszystkie założone cele udało nam się zrealizować. Pociesza mnie fakt, że większość zawodników też w tym czasie nie może trenować na śniegu, więc każdy ma równe szanse. W takie dni najlepszym rozwiązaniem jest trening na siłowni.

Gdzie najczęściej trenujesz? Oczywiście na śniegu, ponieważ latem spełniasz się w dyscyplinie, gdzie żywioł wody odgrywa główne znaczenie. Mówię rzecz jasna o sitwake’u.

Najczęściej można spotkać mnie w Austrii na Hintertuxie, gdzie regularnie trenuję z reprezentacją Polski.

 

Śledzimy Twoje wpisy w mediach społecznościowych. Podczas zawodów w szwajcarskim Veysonnaz, w sytuacji że są odwoływane konkurencje, wrzucasz różne materiały, w tym na przykład drifty na wózku w śnieżnych warunkach? Czy może gdzieś podglądasz, jak wykorzystują drifty już za kierownicą samochodu Bartek Ostałowski i Sebastian Luty, którzy podobnie jak Ty są ambasadorami Avalon Extreme*? 

Obserwuję Bartka i Sebastiana. Mam wielki szacunek do tego, co potrafią zrobić za kierownicą. Jestem fanem motorsportu i chętnie sam bym spróbował swoich sił, ale póki co pozostaje mi driftowanie wózkiem po śniegu. Kto wie, może latem otrzymam zaproszenie na jedną z rund w ramach Avalon Extreme Racing Cup. Chętnie sprawdzę się w nowej roli, jeśli tylko pozwoli mi na to czas.

Powiedz, jak radzisz sobie ze stresem przed najważniejszymi startami? Co Cię motywuje? 

Mam swoją rutynę przedstartową, która jest dla mnie oazą spokoju i dzięki niej mogę się odpowiednio skoncentrować. Motywuje mnie natomiast szybka jazda, adrenalina i ryzyko podczas przejazdu.

Mówimy o poszukiwaniu motywacji, niejako szukając jej źródła w byłej nazwie Twojego konta na Instagramie „czarny ninja”. Czy wynikała może ona z Twoich zainteresowań do sztuk walki?

Kiedyś trenowałem kung-fu. Może stąd ten pomysł na nazwę. Kung-fu to dążenie do doskonałości i właśnie staram się do niego dążyć, jeżdżąc na nartach najlepiej jak potrafię.

 

Nie sposób nie zapytać Cię o innych alpejczyków. Powiedz, na kogo czytelnicy igrzyska24.pl powinni zwrócić szczególną uwagę na igrzyskach?

Nie lubię mówić o innych, ocenę ich umiejętności pozostawiam ekspertom. Szanuję każdego rywala, z którym walczę na stoku. Wystarczy, jak czytelnicy Waszego serwisu będą trzymać za polską kadrę kciuki nie tylko podczas paraolimpiady, ale również w trakcie całego sezonu. Wsparcie kibiców jest dla nas najważniejsze i także dla nich będziemy walczyć o medale.

To jeszcze poprosimy Cię o zdradzenie, kto jest Twoim ulubionym alpejczykiem i dlaczego? 

Ciężko wskazać jednego, lecz ostatnio moim ulubieńcem jest Manuel Feller. Co prawda, często jeździ jak wariat, co skutkuje tym, że wypada z trasy, ale jego jazda jest bardzo widowiskowa i lubię go oglądać.

Rozmawiali: Michał Krogulec i Inga Świetlicka

** pytania dołączone do „dużego” wywiadu z Igorem Sikorskim, z dnia 9 lutego 2017 roku.

*

Avalon Extreme jest jedynym w Polsce projektem popularyzującym sporty ekstremalne zarówno wśród osób pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnością. Projekt jest prowadzony przez Fundację Avalon od listopada 2015 r. Ambasadorzy Avalon Extreme regularnie biorą udział w wydarzeniach sportowych, w których często rywalizują z pełnosprawnymi sportowcami. Do dyscyplin należą rugby, racing, drift, sitwake, workout oraz soaring, ale ich zakres jest sukcesywnie rozszerzany. Ambasadorami projektu są Tomasz Biduś, Adam Czeladzki, Sebastian Luty, Bartosz Ostałowski, Szymon Klimza oraz Igor Sikorski. Avalon Extreme to drużyna prawdziwych sportowców bez barier.

Avalon Extreme przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Motywuje ludzi do pokonywania własnych barier i ograniczeń, stawiając przed nimi nowe wyzwania. Aktywizuje oraz wspiera wszystkich, którzy chcą przezwyciężyć własne słabości i znaleźć sposób na aktywne spędzenie czasu. Avalon Extreme kreuje wizerunek niepełnosprawnych profesjonalnych sportowców – żyjących aktywnie  i odnoszących znaczące sukcesy sportowe.

 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password