Wioślarstwo: Kadra wioseł krótkich zakończyła zgrupowanie w Portugalii

W portugalskim Lago Azul zakończyło się kolejne zgrupowanie polskich wioślarzy i wioślarek przed sezonem olimpijskim 2016. Na Półwyspie Iberyjskim trenowały min. nasze nadzieje na medal w Rio, Magdalena Fularczyk – Kozłowska i Natalia Madaj. Kadrowicze zmagali się z trudnymi warunkami atmosferycznymi – deszczem, porywistym wiatrem a nawet gradem. Trenerzy oceniają jednak przygotowania na plus. 

Kolejne zgrupowanie kadry wioseł krótkich odbyło się w portugalskim Lago Azul. Wioślarzom w przygotowaniach nie sprzyjała pogoda. Płatała figle niemal na każdym kroku. Jak nie deszcz, to wiatr. Na domiar złego padał też grad. – Jestem już któryś raz na zgrupowaniu w Portugalii, ale tak fatalnej pogody sobie nie przypominam. Trenowałam m.in. w grudniu, ale tak zimno jeszcze nie było – powiedziała Natalia Madaj.

Mistrzyni Europy w dwójce podwójnej z Poznania (2015) trenowała wspólnie z koleżanką z osady, Magdaleną Fularczyk – Kozłowską. Plan treningowy realizowały sumiennie, choć łatwo  nie było. Dziewczyny pojadą na obóz przygotowawczy do Portugalii również w marcu.

W zgrupowaniu uczestniczyły także pretendentki do składu dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet, która posiada kwalifikację na igrzyska w Rio. W grupie trenera Abrahamczyka znalazły się – Weronika Deresz, Joanna Dorociak i Martyna Mikołajczak. Każda z kadrowiczek w tym tygodniu przepłynęła ok. 140 km. Ma za sobą 30 km biegu oraz trzy godziny na ergometrze. W ubiegły czwartek dziewczyny miały sprawdzian ” siły maksymalnej w dociąganiu i wyciskaniu sztangi oraz wytrzymałości siłowej w dociąganiu na siedem minut” – Wszystkie poprawiły rekordy życiowe – podkreślił Przemysław Abrahamczyk.

Do sezonu przygotowują się również kadrowicze, którzy o przepustkę olimpijską będą musieli powalczyć w majowych regatach kwalifikacyjnych. W Lago Azul trenowali kandydaci do dwójki podwójnej – Dominik Czaja, Maciej Zawojski oraz Adam Wicenciak i Dawid Gradowski. Sztab szkoleniowy stoi przed niełatwym zadaniem wytypowania składu na kwalifikacyjne regaty do igrzysk w Rio, które odbędą się  w Lucernie (22 – 25 maja). Dominik Czaja i Maciej Zawojski w mistrzostwach świata nie zdołali uzyskać kwalifikacji, natomiast Adam Wicenciak i Dawid Gradowski zdobyli w Korei Południowej srebrny medal Letniej Uniwersjady.

W kontekście kwalifikacji olimpijskiej bardzo liczymy na naszą dwójkę bez sterniczki kobiet. Siostry Anna i Maria Wierzbowskie były bliskie uzyskania przepustki do Rio już w czasie mistrzostw świata we Francji, gdzie wywalczyły 12. lokatę, czyli pierwszą, która nie premiowała awansem na igrzyska. Teraz krakowianki liczą na udany występ w światowych regatach kwalifikacyjnych w Lucernie. W Lago Azul trenowały podbudowane dobrym występem podczas mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim. Szczególne powody do radości miała Anna, która nie tylko wygrała rywalizację, ale również pobiła rekord Polski (6.37,8). – Ten wynik bardzo mnie ucieszył. Byłam mentalnie gotowa do uzyskania takiego czasu. Jest progres w stosunku do poprzedniego roku. W mistrzostwach Europy w Szczecinie miałam wynik 6.42 – powiedziała Anna Wierzbowska.

W Portugalii formę przed sezonem szlifowały ponadto Monika Ciaciuch, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus, Katarzyna Zillmann, Olga Michałkiewicz (czwórka podwójna), Wiktor Chabel, Mateusz Biskup, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski (czwórka podwójna) oraz Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski (dwójka podwójna wagi lekkiej).

Przypomnijmy, że kwalifikację olimpijską w wioślarstwie wywalczyło sześć polskich osad. Pozostałe osady swojej szansy będą szukać podczas światowych i kontynentalnych regat kwalifikacyjnych w Lucernie (22 – 25 maja).

Osady z kwalifikacją olimpijską na igrzyska w Rio de Janeiro (wywalczone podczas MŚ w Aiguebelette):

 • dwójka podwójna kobiet (W2x)
 • czwórka podwójna kobiet (W4x)
 • czwórka podwójna mężczyzn (M4x)
 • dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (LM2x)
 • dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (LW2x)
 • jedynka mężczyzn (M1x)

Osady, które powalczą o kwalifikację podczas światowych regat kwalifikacyjnych w Lucernie (22-25 maj):

 • ósemka mężczyzn (M8+)
 • dwójka bez sterniczki (M2-)
 • dwójka podwójna mężczyzn (M2x)
 • jedynka kobiet (W1x)
 • dwójka bez sternika (M2-)
 • czwórka bez sternika w. lekkiej mężczyzn (LM4-)

źródło: pztw.or.pl
Foto: pztw.or.pl

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password