Wioślarstwo – MME: Sześć finałów A z udziałem Polaków

W sześciu finałach A powalczą jutro polscy wioślarze startujący w młodzieżowych mistrzostwach Europy w wioślarstwie, które odbywają się w Kruszwicy. Dziś w bardzo dobrym stylu awans wywalczyła męska dwójka podwójna wagi lekkiej oraz czwórka podwójna. Sześć innych osad miała zagwarantowany start ze względu na małą ilość startujących załóg.

Znakomicie  w eliminacyjnym przedbiegu zaprezentowała się męska czwórka podwójna (M4x). Jakub Dominiczak, Dawid Pieniak, Marcin Sobieraj i Mateusz Świętek uzyskali najlepszy wynik 6:35.95 i pewnie awansowali do finału A, podobnie jak druga osada w stawce – reprezentacja Węgier (6:38.58). W finale A znaleźli się także Białorusini (6:41.19) oraz Mołdawianie (6:46.05) – dwie najlepsze osady drugiego przedbiegu eliminacyjnego.

W jutrzejszym finale A zobaczymy także Mateusza Kraskę i Damiana Rewersa. Polska dwójka podwójna wagi lekkiej w przedbiegu eliminacyjnym zajęła 4. lokatę (7:43.63). W repasażu nasza para mono zrehabilitowała się za wspomnianą porażkę. Polacy zwyciężyli w biegu repasażowym (7:21.48) i awansowali do finału A razem z drugą parą rosyjską – Cherepkov/Khaibullin (7:23.39).

W jutrzejszej walce o medale zaprezentuje się ponadto sześć innych osad, które nie musiały dziś walczyć o finał A w eliminacjach. Stało się to za sprawą małej ilości zgłoszonych osad. Zatem oprócz czwórki podwójnej i dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn jutro o medale powalczą: dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet, dwójka bez sterniczki kobiet (W2-), czwórka podwójna kobiet (W4x) oraz męska ósemka (M8+).

W półfinale powalczy skiffista wagi lekkiej Dariusz Paczkowski. Polak w eliminacjach zajął 4. lokatę (9:09.31) – pierwszą, która nie uprawniała awansem do półfinału. W repasażu Polak popłynął zdecydowanie lepiej. W efekcie z czasem 8:22.55 awansował do grona najlepszych dwunastu skiffistów mistrzostw.

Jedyną wioślarką, która straciła szanse walki o medale jest nasza skiffistka Krystyna Lemańczyk. Polka w przedbiegu eliminacyjnym zajęła 4.lokatę, natomiast w repasażu była 5. Jutro będziemy kibicować jej na starcie finału B.