Wioślarstwo – MŚ: Mamy kolejny medal. Rewelacyjny występ polskiej dwójki

Mateusz Biskup i Mirosław Ziętarski wywalczyli srebrny medal mistrzostw świata w wioślarstwie, które odbywają się w Sarasocie na Florydzie. Nasza dwójka podwójna „wyszarpała” drugą lokatę na ostatnich 250 metrach Włochom. Złoto wywalczyli Nowozelanczycy.

Embed from Getty Images

Polska dwójka była upatrywana w gronie głównych pretendentów do wywalczenia medalu. Polacy rozpoczęli wyścig mocno, prowadząc przez całą długość pierwszej połowy dystansu. W dalszej części znacznie przyśpieszyli Nowozelandczycy i Włosi. Obie osady wyprzedziły Polaków przed decydującym finiszem. Na ostatnich 250 metrach nasi wicemistrzowie Europy ruszyli do fantastycznego ataku. Wyprzedzili Włochów, jednak zabrakło dystansu na „łyknięcie” złotych Nowozelandczyków. – W pierwszej części dystansu płynęło nam się bardzo dobrze. Na ostatnich 500 m przyśpieszenie Nowej Zelandii było szalone, nie mogliśmy ich powstrzymać.  Widzieliśmy przemykające obok nas osady. Na szczęście udało nam się odeprzeć atak Włochów. Jesteśmy zadowoleni z wyniku – powiedział o wyścigu, Mateusz Biskup. Najlepsi w tej rywalizacji – John Storey i Christopher Harris uzyskali wynik 6:10.070. Biskup i Ziętarski zakończyli z wynikiem 6:10.660, natomiast brązowi Włosi (Filippo Mondelli, Luca Rambaldi) uzyskali 6:11.330.

Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zakończyli w Sarasocie bardzo udany sezon. Nasi reprezentanci bardzo dobrze pokazali się w Pucharze Świata, gdzie dwukrotnie plasowali się na trzeciej lokacie (Belgrad, Poznań). W finałowych zawodach w Lucernie było srebro, podobnie jak podczas mistrzostw Europy w Racicach. Brawo Panowie!

Zwycięstwo w finale B odniósł nasz skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk. Zawodnik AZS AWF Warszawa uzyskał czas 6.57,81 i po zaciętej walce wyprzedził Serba Marco Marjanovicia 6.57,81. Trzeci był Szwajcar Nico Stahlberg (7.01,38). Nasz brązowy medalista młodzieżowych mistrzostw świata wywalczył tym samym 7. lokatę w klasyfikacji ogólnej. Przypomnijmy, że rok temu podczas igrzysk w Rio Natan także zwyciężył w finale B.

Złotym medalistą po raz czwarty z rzędu został Czech Ondrej Synek. Dwukrotny wicemistrz olimpijski (Pekin, Londyn) uzyskał wynik 6:40.640. Srebro wywalczył Kubańczyk Angel Rodriguez Fournier (6:43.490), a brąz Brytyjczyk Thomas Barras (6:45.140).

Na czwartej pozycji w finale B finiszowała nasza męska ósemka (5.42,48). Polacy prowadzili po 500 m. W dalszej części dystansu długo płynęli na drugiej pozycji, ale na finiszu wyprzedzili ich Brytyjczycy (5.42,48), Australijczycy (5.41,23) i Ukraińcy (5.41,60). Polska ósemka wystartowała w składzie: Zbigniew Schodowski, Marcin Brzeziński, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Ryszard Ablewski, Bartosz Modrzyński, Piotr Juszczak, Krystian Aranowski i Daniel Trojanowski.

Złoty medal wywalczyli Niemcy (5:26.850). Srebro padło łupem Amerykanów (5:28.450), natomiast po brąz sięgnęli Włosi (5:28.900), którzy wywalczyli pierwszy medal w historii w tej konkurencji dla swojego kraju.

Dziś odbył się również finał B w rywalizacji jedynek parawioślarzy. Dobrą formę zaprezentował Jarosław Kailing. Polak prowadził do połowy dystansu, ale w drugiej części wyścigu przegrał z Niemcem Johannesem Schmidtem (10:45.280). Polak uzyskał drugą lokatę z wynikiem 5:39.770. Trzeci był zawodnik litewski Augustas Navickas (10:53.790).

Polacy w Sarasocie wywalczyli łącznie cztery medale. W sobotę wicemistrzyniami świata zostały czwórka podwójna kobiet i czwórka bez sterniczki, a po brąz sięgnęła dwójka mix w rywalizacji parawioślarzy.